Czy dieta w chorobie Hashimoto jest ważna?
Pacjentki pytają czy ważna jest dieta w chorobie Hashimoto, czyli mają na myśli przewlekłe zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. W czasie trwania choroby dochodzi do zniszczenia komórek tarczycy przez różnego rodzaju przeciwciała w konsekwencji do upośledzenia wydzielania hormonów, co w większości przypadków prowadzi do niedoczynności tarczycy trwającej całe życie.
Hormony tarczycy odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie wszystkich tkanek organizmu. Ich odpowiedni poziom jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zdrowie, czyli jakość życia człowieka. Hormony tarczycy wpływają między innymi na podstawową przemianę materii, metabolizm tłuszczów i węglowodanów, biorą udział w regulacji cieplnej organizmu. Wpływają na utrzymanie równowagi wapniowej i wodno-elektrolitowej, procesy regeneracji skóry, regulują cykl menstruacyjny.
Typowo Choroba na początku rozwija się bardzo powoli, a objawy są często delikatnie wyrażone i niezauważalne. Pacjentki mają często na tyle niespecyficzne objawy, że są one trudne do powiązania z dysfunkcją tarczycy.
Wczesne nietypowe objawy to:
- zmęczenie (cóż, komu ono nie dolega…)
- zaparcia
- sucha skóra
- zwiększenie masy ciała
Z upływem lat, w miarę stopniowego uszkodzenia tarczycy, pojawiają się dolegliwości o większym nasileniu np. nietolerancja zimna, utrata energii i spowolnienie, średniego stopnia nerwowość, obwodowa neuropatia, mlekotok, depresja, zaburzenia pamięci, zaburzenia koncentracji, ból mięśni i stawów, zaburzenia miesiączkowania o różnym typie (za rzadko, obfite krwawienia), bezsenność w nocy i patologiczna senność w ciągu dnia.
Co zatem z dietą w Chorobie Hashimoto?
Dieta jest bardzo ważna bez względu czy mamy chorobę Hashimoto czy nie.
Czy jest to choroba skórna, reumatyczna czy endokrynologiczna, w każdym przypadku i na co dzień musimy traktować ją poważnie.
W czasach, gdy wszystko jest przetworzone, ze sztucznymi konserwantami, o bardzo długich terminach ważności do spożycia i większość produktów jest pakowana w plastikowe pojemniki dobrze dobrana dieta nabiera dodatkowego znaczenia.
W Hashimoto dieta nie powinna być jakaś specjalna czy wyszukana.
Jeśli nie jesteśmy na coś uczuleni nie ma powodu, aby stosować dietę eliminacyjną, czyli dietę z wykluczeniem jakiegoś produktu.
Należy po prostu stosować dietę tzw. zdrowego człowieka, czyli powinno się jeść 4-5 razy dziennie, w regularnych odstępach czasu co ok. 3 godziny. Ostatni duży posiłek należy spożyć około 2 godziny przed snem. Takie postępowanie ma na celu utrzymanie dobrego tempa przemiany materii.
Nasze jedzenie nie powinno być przetworzone, tłuste, z nadmiarem węglowodanów, z czerwonego mięsa.
Oznacza to, że z diety należy wykluczyć produkty wysoko przetworzone: dania typu fast-food, gotowe dania w proszku, chipsy, smakowe płatki śniadaniowe, gotowe ciastka, słodycze, napoje gazowane oraz soki w kartonikach.
Dieta powinna opierać się na produktach naturalnych, świeżych – bez długich termonów przydatności do spożycia (bo przecież te o długich terminach muszą być jakoś konserwowane i albo są to naturalne konserwanty jak cukier czy sól – ale w bardzo dużych ilościach albo konserwanty sztuczne). Powinna zawierać jak najwięcej produktów sezonowych, a jak najmniej przetworzonych. Warto wybierać produkty o znanym składzie i miejscu pochodzenia.
Kaloryczność diety musi zależeć od masy ciała i być dopasowana do podejmowanej aktywności fizycznej i stylu życia.
Od hormonów tarczycy zależy tempo spoczynkowej przemiany materii, dlatego też osoby z Hashimoto często borykają się z nadwagą lub otyłością. Należy podkreślić, że stosowanie diety odchudzającej musi być praktykowane dopiero po unormowaniu hormonów tarczycy i nie zalecam stosowania diet niskokalorycznych. Ilość kilokalorii w diecie nie powinna być drastycznie ograniczana, ponieważ wiąże się to z gorszą aktywnością tarczycy i dalszym spowolnieniem metabolizmu.
Za każdym razem zalecam spożywanie produktów bogatych w pełnowartościowe białko, węglowodany o niskim indeksie glikemicznym oraz tłuszcze o dużej zawartości kwasów omega 3 (n=3), np. ryby – ale tylko z pewnego źródła.
Pamiętajmy też o unikaniu plastikowych pojemników, które zawierają w swoim składzie najczęściej Bisfenol A.
Bisfenol A (BPA) substancja całkowicie syntetyczna, związek z grupy fenoli swą budową przypomina estrogen czyli żeński hormon płciowy, dlatego może łączyć się z receptorami dla estrogenu i zaburzać gospodarkę hormonalną i między innymi doprowadzać do otyłości.
dr n. med. Arleta Szczęsna