Wirus brodawczaka ludzkiego – HPV jest jednym z najważniejszych czynników chorobotwórczych odpowiedzialny za rozwój raka szyjki macicy. Zakażenie wirusem HPV najczęściej przebiega bezobjawowo. Jedynym sposobem wykrycia infekcji jest wykonanie testów DNA HPV. Przeprowadzenie testu DNA HPV umożliwia wczesne wykrycie zagrożenia rakiem szyjki macicy i podjęcie kroków zapobiegających rozwojowi choroby.

Wirus HPV występuje w postaci wielu typów, wśród których najgroźniejsze są typy wysokiego ryzyka onkologicznego: HPV 16, 18, 31 i 45. Przewlekłe zakażenia tymi typami mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy lub innych nowotworów narządów moczowo-płciowych. Większość (ok. 90% ) przypadków raka szyjki macicy związana jest z zakażeniami wirusem HPV typu 16 i 18 .

Wirusy HPV niskiego ryzyka onkologicznego powodują powstawanie kłykcin kończystych (brodawek) – łagodnych zmian rozrostowych w okolicy narządów moczowo-płciowych. Zdecydowana większość (ok. 90%) przypadków brodawek narządów moczowo-płciowych związana jest z zakażeniami wirusem HPV typu 6 i 11.
Badanie wykonywane powinno być kilkakrotnie w ciągu życia, niezależnie od wieku, może być wykonywane u kobiet ciężarnych.

 

Kto powinien poddać się badaniu DNA HPV?

> Kobiety z nieprawidłowym wynikiem badania cytologicznego
> Osoby prowadzące aktywne życie seksualne przy zmianie partnera
> Osoby prowadzące aktywne życie seksualne przed podjęciem decyzji o szczepieniu

 

Badania DNA HPV a szczepienia HPV?

Przed podjęciem decyzji o zaszczepieniu należy wykonać badanie w kierunku zakażenia wirusem HPV.
Jak interpretować wynik badania DNA HPV?
Wynik negatywny – brak wirusa HPV w pobranym materiale świadczy o braku aktualnego zagrożenia rozwojem nowotworu szyjki macicy.
Wynik pozytywny – stwierdzenia obecności wirusa w pobranym materiale świadczy o aktualnym zakażeniu wirusem HPV.
W tym przypadku dodatkowe badanie (typowanie) identyfikuje typy wirusa odpowiedzialne za infekcję spośród 14 typów HPV wysokiego ryzyka onkologicznego: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68 oraz 5 typów HPV niskiego ryzyka onkologicznego: 6,11,42,43,44

Wynik pozytywny oznacza, ze pacjentka jest zakażona wirusem HPV. W tej sytuacji rekomendujemy wykonanie typowania dla identyfikacji typu wirusa – istotne jest czy należy on do grupy wysokiego ryzyka onkologicznego. Jeśli tak, planujemy kolejne badania, tak by kontrolować przebieg zakażenia. Infekcja wirusem HPV nie oznacza, że pacjentka zachoruje na raka szyjki macicy. U większości naszych pacjentek infekcja ustępuje samoistnie w ciągu 2-6 miesięcy. Jednak te, u których to nie nastąpi, poddajemy programowi profilaktycznemu – badaniom DNA HPV i cytologii o zwiększonej częstotliwości. W takiej sytuacji badaniom DNA HPV poddajemy także partnera pacjentki.

 

Jak przygotować się do badania?

Badanie wykonujemy poza okresem krwawienia miesiączkowego. Kilka dni (2-3 dni) przed badaniem pacjentka nie powinna stosować leków dopochwowych.
Materiałem badanym jest wymaz pobrany za pomocą szczoteczki cytologicznej. Badanie jest bezpieczne, nie powoduje powikłań, nie wymaga żadnych specjalnych zachowań po jego wykonaniu.

Zapraszamy do kontaktu:

Imię i nazwisko (wymagane)

Numer telefonu

Adres email (wymagane)

Temat wiadomości (wymagane)

Treść wiadomości

Klikając wyślij

  1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie w ramach usług świadczonych przez Partnerów Spółki.*
  2. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu promocji i reklamy produktów i usług Partnerów współpracujących, w tym poprzez wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących, zgodnie z Ustawą z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne.
Informujemy, że administratorem Pana/Pani danych osobowych jest MedicaNow Sp. C z siedzibą w Poznaniu, ul. Piątkowska 118, 61-645 Poznań.
Ma Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu odpowiedzi na zapytanie, a także, w przypadku zgody na marketing w celu promocji i reklamy produktów i usług Spółki. Dane będą przetwarzane na podstawie Pana/Pani zgody (art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679).
Dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody. Zgodę można odwołać w dowolnym momencie.
Odbiorcami danych mogą być podmioty obsługujące stronę internetową MedicaNow Sp. C
Jednocześnie informujemy, że przysługuje Państwu prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.