Tą nazwą określa się stosowanie metod antykoncepcji po odbytym stosunku, zwykle w sytuacji awaryjnej, jeśli miał miejsce stosunek bez zabezpieczenia lub inna metoda antykoncepcji zawiodła. W ramach antykoncepcji po stosunku stosuje się zwykle środki hormonalne (do 5 dni po stosunku) lub wkładkę domaciczną (do 7 dni po stosunku).

Działanie dostępnych na rynku tabletek antykoncepcyjnych zarejestrowanych do stosowania w ramach antykoncepcji po stosunku opiera się na jednorazowym podaniu dużej dawki gestagenu (zwykle dawki porównywalnej z dawką gestagenu zawartą w 6 tradycyjnych tabletkach antykoncepcyjnych). Mechanizm działania zależy od tego w jakiej fazie cyklu oraz w jakim czasie po stosunku podano tabletkę.

Jeżeli tabletkę podano zanim doszło do owulacji to tabletka nie dopuszcza do wystąpienia owulacji lub opóźnia w czasie wystąpienie owulacji. Jeśli tabletkę podano po tym jak doszło do owulacji to tabletka utrudnia zagnieżdżenie zapłodnionej komórce jajowej. Jeśli uważasz, że ciąża zaczyna się w chwili zapłodnienia to jest działanie wczesnoporonne. Jeśli uważasz, że ciąża zaczyna się w chwili zagnieżdżenia zarodka jest to działanie antykoncepcyjne.

Zastosowanie tabletki po zagnieżdżeniu zapłodnionej komórki jajowej nie powoduje przerwania ciąży. Zawarty w tabletce hormon: gestagen działa podtrzymująco na ciążę.

Stosowanie

W przypadku stosunku bez zabezpieczenia należy przyjąć 1 tabletkę, jak najwcześniej po stosunku, jednak nie później niż 5 dni po stosunku. Późniejsze przyjęcie tabletki znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo powodzenia. Istnieją prace naukowe potwierdzające wysoką skuteczność zastosowania metody do 120 godzin od niezabezpieczonego stosunku.

Po kilku dniach może wystąpić krwawienie przypominające miesiączkę. Miesiączka może jednak wystąpić w swoim terminie, może się też opóźnić i pojawić w dowolnym momencie aż do terminu następnej miesiączki.

Należy pamiętać, że jest to forma antykoncepcji awaryjnej i nie należy przyjmować więcej niż 2 tabletek w ciągu jednego cyklu.

Skutki uboczne

 • nudności i wymioty

 • bóle i zawroty głowy

 • uczucie rozbicia

 • uczucie „opuchnięcia”

 • napięcie w sutkach

 • obrzęki

Przeciwwskazania:

 • ciąża

 • zakrzepowe zapalenie żył

 • udar mózgu

 • karmienie piersią

 • zespoły zatorowo-zakrzepowe

  • ciężka niewydolność wieńcowa

  • łagodne lub złośliwe nowotwory wątroby

  • niewydolność wątroby

  • anemia sierpowatokrwinkowa

  • niedobór antytrombiny III

W każdym przypadku specjaliści MedicaNow rekomendują wizytę, w trakcie której wyjaśnią wszelkie wątpliwości związane ze stosowaniem tego rodzaju antykoncepcji.

Zapraszamy do kontaktu:

Imię i nazwisko (wymagane)

Numer telefonu

Adres email (wymagane)

Temat wiadomości (wymagane)

Treść wiadomości

Klikając wyślij

 1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie w ramach usług świadczonych przez Partnerów Spółki.*
 2. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu promocji i reklamy produktów i usług Partnerów współpracujących, w tym poprzez wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących, zgodnie z Ustawą z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne.
Informujemy, że administratorem Pana/Pani danych osobowych jest MedicaNow Sp. C z siedzibą w Poznaniu, ul. Piątkowska 118, 61-645 Poznań.
Ma Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu odpowiedzi na zapytanie, a także, w przypadku zgody na marketing w celu promocji i reklamy produktów i usług Spółki. Dane będą przetwarzane na podstawie Pana/Pani zgody (art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679).
Dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody. Zgodę można odwołać w dowolnym momencie.
Odbiorcami danych mogą być podmioty obsługujące stronę internetową MedicaNow Sp. C
Jednocześnie informujemy, że przysługuje Państwu prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.