Co to jest Implanon NXT?

Implanon NXT to antykoncepcyjny implant umieszczony w aplikatorze do jednorazowego użycia. Implant jest małym, miękkim, giętkim plastikowym pręcikiem o długości 4 cm i średnicy 2 mm, który zawiera 68 miligramów substancji czynnej – etonogestrelu. Aplikator umożliwia lekarzowi umieszczenie implantu bezpośrednio pod skórą ramienia. Etonogestrel jest syntetycznym hormonem żeńskim podobnym do progesteronu. Niewielka ilość etonogestrelu jest stale uwalniana do krwiobiegu. Sam implant zbudowany jest z kopolimeru etylenowinylooctowego, plastiku, który nie ulega rozpuszczeniu w organizmie. Implant zawiera niewielką ilość siarczanu baru, co sprawia, że jest widoczny podczas prześwietlenia.

Implant jest zakładany bezpośrednio pod skórę. Substancja czynna, etonogestrel, działa w dwojaki sposób:

 • Zapobiega uwalnianiu komórki jajowej z jajnika.
 • Powoduje zmiany w śluzie szyjkowym macicy, co utrudnia przedostawanie się nasienia do macicy.

W rezultacie swojego działania Implanon NXT chroni przed ciążą przez okres trzech lat, aczkolwiek jeśli pacjentka ma nadwagę lekarz może zalecić wcześniejszą wymianę implantu. Implant Implanon NXT jest jedną z kilku metod zapobiegania ciąży. Inną często stosowaną metodą antykoncepcyjną jest złożona tabletka antykoncepcyjna. W odróżnieniu od złożonej tabletki antykoncepcyjnej Implanon NXT mogą stosować kobiety, które nie mogą lub nie chcą stosować estrogenów. Gdy stosuje sięImplanon NXT, nie trzeba pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletki. Jest to jeden z powodów, dla których Implanon NXT uważany jest za metodę bardzo wiarygodną (ponad 99% skuteczności).

W rzadkich przypadkach obserwowano, że implant nie został założony prawidłowo lub w ogóle nie został założony. Może to skutkować nieplanowaną ciążą. W czasie stosowania implantu Implanon NXT krwawienia miesiączkowe mogą ulec zmianom albo nie występować w ogóle, mogą występować nieregularnie, rzadziej, częściej, być przedłużone lub rzadko bardzo obfite. Na podstawie przebiegu krwawienia w czasie pierwszych trzech miesięcy pacjentka może określić przebieg kolejnych. Bolesne miesiączki mogą ulec złagodzeniu.

Można zaprzestać stosowania implantu Implanon NXT w każdej chwili.

Kiedy nie stosować leku Implanon NXT?

Nie należy stosować leku Implanon NXT, jeśli występuje jakikolwiek ze stanów wymienionych poniżej. O ich występowaniu należy poinformować lekarza przed założeniem implantu Implanon NXT. Lekarz może doradzić niehormonalną metodę antykoncepcji.

 • jeśli u pacjentki stwierdzono uczulenie na etonogestrel lub którykolwiek z pozostałych składników implantu Implanon NXT.
 • jeśli u pacjentki występuje obecnie żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. W żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej powstają zakrzepy blokujące naczynia krwionośne [na przykład w nogach (zakrzepica żył głębokich) w płucach (zator tętnicy płucnej)].
 • jeśli u pacjentki występuje obecnie lub występowała w przeszłości żółtaczka (zażółcenie skóry)
 • lub ciężka choroba wątroby (kiedy wątroba nie funkcjonuje prawidłowo).
 • jeśli u pacjentki występował lub może występować rak piersi lub nowotwór narządów rodnych.
 • jeśli u pacjentki występuje krwawienie z dróg rodnych o nieznanej przyczynie.
 • jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa, że jest w ciąży.

Jeżeli którykolwiek z podanych powyżej stanów wystąpi po raz pierwszy w czasie stosowania leku Implanon NXT, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Implanon NXT?

Jeśli Implanon NXT jest stosowany w przypadku współistnienia którejkolwiek z chorób wymienionych poniżej, wymaga się ścisłej kontroli lekarskiej. Lekarz prowadzący wyjaśni sposób postępowania. Przed założeniem implantu Implanon NXT należy poinformować lekarza o ich występowaniu. Należy skontaktować się z lekarzem, także w przypadku jeśli w czasie stosowania implantu Implanon NXT jakakolwiek z niżej wymienionych chorób wystąpiła lub uległa pogorszeniu:

 • w przeszłości rak piersi;
 • obecnie lub w przeszłości choroba wątroby;
 • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa;
 • cukrzyca;
 • nadwaga;
 • padaczka;
 • gruźlica;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • obecnie lub w przeszłości ostuda (żółtobrązowe plamy barwnikowe na skórze, szczególnie twarzy); w tych przypadkach należy unikać promieniowania słonecznego lub promieniowania ultrafioletowego.

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

Regularne kontrole
Przed założeniem leku Implanon NXT, lekarz zbierze wywiad dotyczący stanu zdrowia pacjentki oraz najbliższej rodziny. Zostanie zmierzone ciśnienie krwi i jeśli będzie to konieczne dodatkowe badania zostaną zlecone. Jeśli implant Implanon NXT zostanie założony, pacjentka może zostać poproszona przez lekarza o przeprowadzanie rutynowych badań lekarskich po upływie pewnego czasu od momentu jego założenia. Częstość oraz cel tych wizyt będą zależeć od indywidualnych potrzeb pacjentki.

Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem jeśli:

 • pojawią się jakieś zmiany w stanie zdrowia, zwłaszcza dolegliwości wymienione w tej ulotce
 • (patrz także „Kiedy nie stosować leku Implanon NXT” i „Kiedy zachować szczególną ostrożność”; nie należy zapominać o informacjach, które odnoszą się do stanu zdrowia najbliższej rodziny);
 • wystąpi silny ból lub obrzęk jednej nogi, niewyjaśniony ból w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu, nietypowy kaszel, szczególnie z odkrztuszaniem krwi;
 • wystąpi nagły silny ból brzucha lub żółtaczka;
 • wyczuwa się guzek piersi (patrz także „Rak”);
 • wystąpi nagły lub silny ból w podbrzuszu;
 • wystąpi nieregularne, intensywne krwawienie z dróg rodnych;
 • pacjentka ma zostać unieruchomiona (na przykład pozostawać przez długi czas w łóżku) lub ma
 • zostać poddana zabiegowi chirurgicznemu (należy skonsultować się z lekarzem co najmniej
 • 4 tygodnie wcześniej);
 • występuje podejrzenie ciąży.

Jak stosować lek Implatno NXT?

Przed założeniem implantu Implanon NXT należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa, że może być w ciąży (tzn. w czasie obecnego cyklu miesięcznego odbyła stosunek płciowy bez zastosowania środków zapobiegających zajście w ciążę).

W jaki sposób stosować?

Implanon NXT powinien zakładać i usuwać wyłącznie lekarz, zaznajomiony z takim zabiegiem, opisanym dalej w ulotce. Lekarz zadecyduje o najbardziej odpowiednim czasie wprowadzenia implantu. Zależeć on będzie od indywidualnej sytuacji pacjentki (na przykład od aktualnie stosowanej metody antykoncepcji). W przypadku gdy pacjentka zmienia hormonalną metodę antykoncepcyjną na implant, powinien on zostać założony pomiędzy 1. a 5. dniem naturalnej miesiączki, aby wykluczyć ciążę. Lekarz prowadzący udzieli porady (aby uzyskać więcej informacji patrz punkt 7.1 „Kiedy zakładać Implanon NXT”).

Przed wprowadzeniem i usunięciem implantu Implanon NXT, lekarz prowadzący poda znieczulenie miejscowe. Implanon NXT jest wprowadzany bezpośrednio pod skórę na wewnętrznej stronie ramienia ręki niedominującej (ręki, której nie używa się w czasie pisania).

Implanon NXT należy usunąć lub zastąpić nowym nie później niż trzy lata po założeniu.

Aby pomóc w zapamiętaniu, kiedy i gdzie założono Implanon NXT oraz kiedy najpóźniej należy go usunąć, pacjentka otrzyma od lekarza Kartę Użytkownika, na której zapisane będą potrzebne informacje. Należy przechowywać ją w bezpiecznym miejscu!
Po zabiegu wprowadzenia implantu Implanon NXT, zalecane jest aby pacjentka sama palpacyjnie sprawdziła obecność implantu. Prawidłowo założony implant jest wyczuwalny palpacyjnie przez lekarza oraz pacjentkę jeśli bez problemu można unieść każdy z jego końców pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym. Należy zauważyć, że badanie palpacyjne nie daje 100% pewności, że Implanon NXT został założony. W przypadku najmniejszych wątpliwości należy stosować prezerwatywę do czasu, gdy lekarz będzie absolutnie pewien, że implant został wprowadzony prawidłowo. W rzadkich przypadkach konieczne może być prześwietlenie rentgenowskie, wykonanie badania ultrasonograficznego lub rezonansu magnetycznego lub pobranie krwi w celu potwierdzenia, że Implanon NXT rzeczywiście znajduje się w ramieniu.

W przypadku gdy pacjentka chce zastąpić Implanon NXT, nowy implant może zostać założony od razu po usunięciu starego. Nowy implant może zostać założony na tym samym ramieniu oraz w tym samym miejscu co poprzedni. Lekarz prowadzący udzieli porady.

Zaprzestanie stosowania leku Implanon NXT

Można zaprzestać stosowania leku Implanon NXT w każdej chwili. Jeśli implant nie może zostać zlokalizowany badaniem palpacyjnym, lekarz może określić położenie implantu za pomocą rentgena, badania ultrasonograficznego lub rezonansu magnetycznego. W zależności od dokładnego położenia implantu, usunięcie może być trudniejsze i wymagać przeprowadzenia małego zabiegu chirurgicznego.

W przypadku nie planowania zajścia w ciążę należy poprosić lekarza o inną metodę antykoncepcji. W przypadku planowania ciąży zwykle doradza się odczekanie do pierwszej naturalnej miesiączki, co ułatwi określenie spodziewanego terminu urodzenia dziecka.

 

Zapraszamy do kontaktu:

Imię i nazwisko (wymagane)

Numer telefonu

Adres email (wymagane)

Temat wiadomości (wymagane)

Treść wiadomości

Klikając wyślij

 1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie w ramach usług świadczonych przez Partnerów Spółki.*
 2. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu promocji i reklamy produktów i usług Partnerów współpracujących, w tym poprzez wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących, zgodnie z Ustawą z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne.
Informujemy, że administratorem Pana/Pani danych osobowych jest MedicaNow Sp. C z siedzibą w Poznaniu, ul. Piątkowska 118, 61-645 Poznań.
Ma Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu odpowiedzi na zapytanie, a także, w przypadku zgody na marketing w celu promocji i reklamy produktów i usług Spółki. Dane będą przetwarzane na podstawie Pana/Pani zgody (art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679).
Dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody. Zgodę można odwołać w dowolnym momencie.
Odbiorcami danych mogą być podmioty obsługujące stronę internetową MedicaNow Sp. C
Jednocześnie informujemy, że przysługuje Państwu prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.