Wkładka GyneFix może być praktycznie stosowana u wszystkich kobiet zainteresowanych długotrwałą antykoncepcją. W przeciwieństwie do innych jest także zalecana dla kobiet, które jeszcze nie rodziły. GyneFix jest alternatywą tabletek antykoncepcyjnych dla Pacjentek, które nie chcą brać preparatów hormonalnych.

GyneFix jest systemem wewnątrzmacicznym mocowanym do mięśnia macicy (w celu zapewnienia ochrony przed ciążą). GyneFix składa się z 6 lub 4 kulek miedzi (walcowate koraliki), co 5 mm długości i 2,2 mm szerokości, które są nakręcone na nylonową nić. Węzeł na jednym końcu jest gwintem i działa jako system mocowania na górze macicy. Uwalniana miedź wpływa na plemniki i zapobiega zapłodnieniu komórki jajowej. Powoduje również wolniejeszy ruch jajeczka i zapobieega zagnieżdżeniu w macicy.

W przeszłości, systemy wewnątrzmaciczne lub spirale powodowały ból, dyskomfort i krwotok. Nierzadko przy tym  wypadały. Wynika to z faktu, różnej wielkości macicy u kobiety. GyneFix zaprojektowano, aby te wady wyeliminować. System Gynefix jest mniejszy, bezramowy, a zatem bardziej elastyczny. Tym samym zajmuje mniej miejsca w macicy, a duża elastyczność oznacza, że ​​może poruszać się w harmonii z jej mięśniami. Badania wykazały, że w ciągu pierwszego roku stosowania mniej niż 1% GyneFix wypada w porównaniu do 3-5% tradycyjnych systemów. Z wkładki tej korzystają z powodzeniem kobiety, które nie były jeszcze w ciąży. Mogą używać jej również – w przeciwieństwie do innych wkładek zawierających miedź – kobiety z obfitymi lub bolesnymi miesiączkami czy z mięśniakami macicy.

Największą zaletą tej wkładki jest to, że dla nieródek są tzw. wersje mini i (co ważniejsze). Wynika to z faktu, że wkładka ta bardzo dobrze dopasowuje się do małych jam macicznych kobiet, które jeszcze nie rodziły. GyneFix nie zawiera tworzywa i nie wywołuje stanu zapalnego i nie zapobiega jajeczkowaniu. W krajach zachodnich tej wkładki używa już od 2003 roku wiele kobiet jak i nastolatek.

MedicaNow posiada przeszkolony (certyfikowany) personel uprawniony do aplikacji wkładki

 

Korzyści z GyneFix

 • Dobrze tolerowana z niską częstością występowania działań niepożądanych
 • Brak wzrostu krwi menstruacyjnej (mini GyneFix )
 • Mały rozmiar i elastyczność co prowadzi do większego komfortu
 • Minimalna szansa wypadnięcia
 • Nie ma ograniczeń związanych z anatomią Pacjentki
 • Może być stosowany przez 5 lat
 • Minimalny czas rekonwalescencji po włożeniu
 • Jest systemem niehormonalnym
 • Płodność jest przywracana w ciągu jednego cyklu miesiączkowego po usunięciu

 

Badanie lekarskie i konsultacja

Przed założeniem systemu informujemy Pacjentkę o korzyściach i zagrożeniach stosowania systemu Gynefix. Przeprowadzamy badanie lekarskie, w tym badanie narządów miednicy mniejszej, badanie piersi i wymaz z szyjki macicy. Upewniamy się, że Pacjentka nie jest w ciąży. Wykluczamy też choroby przenoszone drogą płciową. Przed założeniem systemu wszystkie zakażenia dróg rodnych muszą być wyleczone.

W trakcie badania określamy położenie macicy i wielkość jamy macicy. W zakładaniu i usuwaniu systemu może towarzyszyć ból lub krwawienie. Jeśli Pacjentka stosuje skuteczne metody antykoncepcji (pigułki), GyneFix mogą być aplikowane w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego. Jeżeli istnieje niebezpieczeństwo ciąży, korzystnym jest, aby aplikować GyneFix podczas lub krótko po menstruacji. 
Pacjentkę badamy ponownie w ciągu 4 do 6 tygodni po założeniu systemu w celu sprawdzenia  i upewnienia się, że system jest w prawidłowym położeniu. Następne wizyty kontrolne zalecamy raz w roku lub częściej, jeśli są ku temu wskazania kliniczne.

 

Przebieg zabiegu

 

 • Pacjentkę badamy w celu ustalenia wielkości i położenia macicy, wykrycia jakichkolwiek oznak ostrych zakażeń dróg rodnych lub innych przeciwwskazań do założenia systemu Gynefix.
 • Wprowadzamy wziernik, aby uwidocznić szyjkę macicy i następnie dokładnie przemyć szyjkę macicy i pochwę odpowiednim roztworem antyseptycznym.
 • Następnie chwytamy haczykami chirurgicznymi lub innymi kleszczykami szyjkę macicy za jej przednią wargę w celu stabilizacji macicy. Delikatnie naciągamy szyjkę macicy.
 • Następnie wprowadzamy sondę maciczną przez kanał szyjki macicy do dna w celu pomiaru głębokości i potwierdzenia kierunku jamy macicy oraz wykluczenia obecności nieprawidłowości wewnątrz macicy (np. przegrody, włókniakomięśniaki podśluzówkowe) lub poprzednio założonych domacicznych środków antykoncepcyjnych, które nie były usunięte. W przypadku napotkania trudności rozszerzamy kanał. Jeśli konieczne jest rozszerzenie szyjki macicy, stosujemy środki przeciwbólowych i (lub) blokady okołoszyjkowej.
 • Następnie knot kotwiczący mocujemy do górnej ściany macicy, ma to zapobiegać przed wypadnięciem.

 

Doświadczenia w stosowaniu systemu GyneFix

Może wystąpić niewielkie krwawienie kilka dni po założeniu systemu. Zwiększone krwawienia i plamienia zmniejszają się u większości kobiet już po krótkim okresie. Możliwe są także zakażenia macicy w pierwszych kilku tygodniach po aplikacji systemu. Nie mieliśmy przypadków zapalenia narządów miednicy mniejszej. Wg informacji od producenta nie stwierdzono ciąży pozamacicznej w trakcie stosowania systemu GyneFix. Większość naszych Pacjentek nie czuła dyskomfortu czy bólu.

 

Proszę pamiętać, że należy niezwłocznie powiadomić naszego lekarza, jeśli:

 

 • System poluzował się i grozi wypadnięciem
 • Podejrzenie ciąży
 • Występuje nietypowe lub silny ból w żołądku lub podbrzuszu
 • Utrzymuje się gorączka

Zapraszamy do kontaktu:

Imię i nazwisko (wymagane)

Numer telefonu

Adres email (wymagane)

Temat wiadomości (wymagane)

Treść wiadomości

Klikając wyślij

 1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie w ramach usług świadczonych przez Partnerów Spółki.*
 2. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu promocji i reklamy produktów i usług Partnerów współpracujących, w tym poprzez wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących, zgodnie z Ustawą z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne.
Informujemy, że administratorem Pana/Pani danych osobowych jest MedicaNow Sp. C z siedzibą w Poznaniu, ul. Piątkowska 118, 61-645 Poznań.
Ma Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu odpowiedzi na zapytanie, a także, w przypadku zgody na marketing w celu promocji i reklamy produktów i usług Spółki. Dane będą przetwarzane na podstawie Pana/Pani zgody (art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679).
Dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody. Zgodę można odwołać w dowolnym momencie.
Odbiorcami danych mogą być podmioty obsługujące stronę internetową MedicaNow Sp. C
Jednocześnie informujemy, że przysługuje Państwu prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.