Najpowszechniejszym wskazaniem do wykonania badania nasienia (seminogramu)  jest niepłodność pary (para z definicji niepłodna to taka, której nie udaje się począć dziecka pomimo regularnego współżycia płciowego bez stosowania środków zapobiegania ciąży przez okres 12 miesięcy).

Badanie nasienia jest podstawowym badaniem, jakie można przeprowadzić u mężczyzn. Powinno być ono wykonywane na początku diagnostyki pary, tym bardziej, że diagnostyka kobiety jest znacznie bardziej skomplikowana, kosztowna i obejmuje badania bardziej inwazyjne.

Innymi wskazaniami do przeprowadzenia badania nasienia są:

 • stany przed i po zabiegach chirurgicznych w obrębie układu rozrodczego,
 • planowana terapia przeciwnowotworowa (wskazanie do zamrożenia nasienia),
 • stany po leczeniu wnętrostwa, skrętu jądra itp. w dzieciństwie,
 • stany po leczeniu steroidami płciowymi (w tym także zażywanie anabolików) i glikokortykoidami,
 • chęć udziału w programie dawstwa nasienia.

 

Jak przygotować się do badania nasienia?

 • Badanie nasienia można wykonać 10 dni po skończonej kuracji antybiotykiem, 3 dni po lekach przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i 7 dni po ustąpieniu objawów grypy wirusowej,
 • Przed badaniem wymagany jest 3 – 5 dniowy (dokładnie – nie mniej nie więcej) okres abstynencji seksualnej (powstrzymanie się od wytrysku),
 • Przez ten okres należy się powstrzymać od spożycia alkoholu,
 • Przed przystąpieniem do badania należy pamiętać o zachowaniu higieny osobistej,
 • Niesienie należy oddać bezpośrednio do sterylnego pojemnika, który pacjent otrzymuje przed badaniem.

 

Przebieg badania

Badanie nasienia można też przeprowadzić na własne życzenie, bez żadnych wskazań medycznych. Badanie ogólne nasienia w MedicaNow odbywa się wg – metody i normy wg WHO.

Prosimy o wcześniejszy kontakt z recepcją  i zarezerwować dogodny termin. Przygotowanie do badania nasienia polega na wstrzemięźliwości seksualnej przez 3-5 dni. Czas zarezerwowany na oddanie nasienia to 20 minut. Jeśli jest taka wola pacjenta, może on przebywać tutaj razem ze swoją partnerką. Nasienie do badania można także dostarczyć do MedicaNow  w ciągu 30-60 minut od pobrania.

W umówionym dniu pacjent zgłasza się do MedicaNow, gdzie zostają potwierdzone jego dane, następnie otrzymuje od położnych sterylny pojemnik oraz proszony jest o przejście do odosobnionego pomieszczenia. Zapewniamy intymność.

Badania są ważne 6 miesięcy.

Zapraszamy do kontaktu:

Imię i nazwisko (wymagane)

Numer telefonu

Adres email (wymagane)

Temat wiadomości (wymagane)

Treść wiadomości

Klikając wyślij

 1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie w ramach usług świadczonych przez Partnerów Spółki.*
 2. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu promocji i reklamy produktów i usług Partnerów współpracujących, w tym poprzez wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących, zgodnie z Ustawą z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne.
Informujemy, że administratorem Pana/Pani danych osobowych jest MedicaNow Sp. C z siedzibą w Poznaniu, ul. Piątkowska 118, 61-645 Poznań.
Ma Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu odpowiedzi na zapytanie, a także, w przypadku zgody na marketing w celu promocji i reklamy produktów i usług Spółki. Dane będą przetwarzane na podstawie Pana/Pani zgody (art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679).
Dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody. Zgodę można odwołać w dowolnym momencie.
Odbiorcami danych mogą być podmioty obsługujące stronę internetową MedicaNow Sp. C
Jednocześnie informujemy, że przysługuje Państwu prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.