Niepłodność wg. WHO

Światowa Organizacja Zdrowia zdefiniowała niepłodność jako niemożność zajścia w ciążę po 12 miesiącach regularnego współżycia bez stosowania metod zapobiegania ciąży.
Należy pamiętać, że po 35 rż u kobiety rozpoznaje się niepłodność już po 6 m-cach prób. Wiąże się to z drastycznym zmniejszaniem się potencjału reprodukcyjnego wraz z wiekiem kobiety.
Zaleca się, aby niepłodność rozpoznaną po 35 rż kobiety leczyć dużo agresywniej i wcześniej podejmować decyzje o zastosowaniu technik wspomaganego rozrodu. Zwłoka w tym okresie jest niewybaczalnym marnowaniem czasu reprodukcyjnego kobiety i zmniejsza szanse na powodzenie leczenia.
Światowa Organizacja Zdrowia uznaje niepłodność za chorobę społeczną. Wynika to z faktu, że nie leczona choroba ma niezwykle destrukcyjny wpływ na zdrowie i życie społeczne nie tylko dwojga ludzi, ale Problem niepłodności dotyczy około 15-20% wszystkich par starających się o dziecko. Diagnostyka niepłodności jest to szereg badań obejmujących obojga partnerów. Okres diagnostyki w MedicaNow ograniczony jest do względnie krótkiego czasu co w praktyce oznacza 2 cykle miesięczne.
W tym okresie wykonuje się następujące badania:

 1. szczegółowy wywiad,
 2. badanie ogólne,
 3. badanie ginekologiczne,
 4. badanie nasienia
 5. badania hormonalne,
 6. ocena cyklu miesiączkowego,
 7. badanie drożności jajowodów,
 8. ocena jajników,
 9. ocena jamy macicy i endometrium,
 10. testy penetracyjne
 11. badania immunologiczne.

Diagnostyka niepłodności zawsze dotyczy pary i powinna równocześnie obejmować kobietę i mężczyznę.
Poprawnie przeprowadzona diagnostyka niepłodności umożliwia ustalenie przyczyny choroby i wdrożenie właściwego sposobu leczenia.
Pacjenci, którzy przystępują do leczenia w MedicaNow proszeni są przynieść wcześniej wykonane badania. Uznajemy wyniki, które nie przekroczyły 6 miesięcy.

 

Diagnostyka przyczyn niepłodności kobiecej obejmuje:

 • oznaczanie poziomów hormonów,
 • badania ultrasonograficzne narządu rodnego,
 • ocenę prawidłowości budowy macicy i drożności jajowodów (HSG).
 • wykonanie ogólnego badania nasienia (zwykle wystarcza)
 • diagnostykę endokrynologiczną
 • diagnostyka mikrobiologiczną partnera.
 • wykonanie biopsji jądra.

 

Diagnostyka niepłodności partnerskiej:

 • jest badanie śluzu szyjkowego po stosunku (PCT). Test po współżyciu płciowym, stosowany jest do oceny aktywności plemników w śluzie szyjkowym w pewnym odstępie czasowym po odbytym stosunku.

Test powinien być poprzedzony badaniem nasienia. Aby wykonać to badanie, Pacjentka jest proszona o zgłoszenie się do gabinetu lekarskiego ok. 2-10 godzin po stosunku w dniu tuż przed spodziewaną owulacją. Pobrany śluz z szyjki macicy jest badany pod mikroskopem. Ocenia się żywotność plemników w śluzie szyjkowym.

Zapraszamy do kontaktu:

Imię i nazwisko (wymagane)

Numer telefonu

Adres email (wymagane)

Temat wiadomości (wymagane)

Treść wiadomości

Klikając wyślij

 1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie w ramach usług świadczonych przez Partnerów Spółki.*
 2. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu promocji i reklamy produktów i usług Partnerów współpracujących, w tym poprzez wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących, zgodnie z Ustawą z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne.
Informujemy, że administratorem Pana/Pani danych osobowych jest MedicaNow Sp. C z siedzibą w Poznaniu, ul. Piątkowska 118, 61-645 Poznań.
Ma Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu odpowiedzi na zapytanie, a także, w przypadku zgody na marketing w celu promocji i reklamy produktów i usług Spółki. Dane będą przetwarzane na podstawie Pana/Pani zgody (art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679).
Dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody. Zgodę można odwołać w dowolnym momencie.
Odbiorcami danych mogą być podmioty obsługujące stronę internetową MedicaNow Sp. C
Jednocześnie informujemy, że przysługuje Państwu prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.