Composition with variety of grocery products

Celiakia

To choroba trzewna niszcząca jelito cienkie i zaburzająca wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Osoby chorujące na celiakię nie tolerują glutenu – białka pszenicy, jęczmienia i żyta. Należy również uważać na owies, ponieważ jest on najczęściej zanieczyszczony ziarnami innych zbóż czyli zawiera gluten.

Assorted grocery products isolated on white

Przewlekłe zapalenie trzustki

Przewlekła, zapalna choroba trzustki, charakteryzująca się postępującymi, nieodwracalnymi zmianami miąższu oraz przewodów trzustkowych, co prowadzi do stopniowego upośledzenia czynności zewnątrz- i wewnątrzwydzielniczej tego narządu. Choroba ma przebieg wieloletni.

Composition with variety of grocery products isolated on white

Choroba wrzodowa

Jest przewlekłym schorzeniem, które charakteryzuje się obecnością wrzodów zlokalizowanych w obrębie wymienionych narządów. Wywołują one u chorego charakterystyczne dolegliwości i powikłania.

Composition with variety of fresh raw organic vegetables

Anoreksja

Anoreksja czyli jadłowstręt psychiczny polega na tym, że osoba chora odczuwa silny lęk przed przytyciem i dąży do uzyskania możliwie niskiej wagi. Aby ten cel zrealizować stosuje głodówki, intensywnie ćwiczy, czasem także stosuje środki przeczyszczające.

Variety of fruits in wicker basket isolated on white

Kobieta starająca się o dziecko

Jeżeli planujesz bycie mamą zgłoś się do naszego gabinetu dietetycznego. Nasza konsultantka ułoży dla Ciebie dietę, która będzie bogata we wszystkie składniki niezbędne do prawidłowej pracy Twojego układu rozrodczego, aby ułatwić Tobie zajście w ciążę.

Composition with variety of fresh raw organic vegetables

Klimakterium

Do jadłospisu podczas menopauzy należy wprowadzić warzywa i owoce, produkty sojowe, tłuste ryby, pieczywo razowe, brązowy ryż, mąkę pełnoziarnistą, orzechy, kasze gryczaną, makaron razowy, chudy nabiał.
Z diety natomiast należy wykluczyć bądź zmniejszyć spożycie kawy, herbaty, alkoholu, pikantnych przypraw, soli, słodyczy, białego pieczywa, napojów słodzonych.

Composition with raw vegetables isolated on white

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze, choroba nadciśnieniowa to przewlekła choroba układu krążenia, która charakteryzuje się stale lub okresowo podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi zarówno skurczowym (górnym), jak i rozkurczowym (dolnym).

Composition with variety of fresh raw organic vegetables

Niedowaga

iedowaga to stan niedoboru masy, nie mieszczący się w ramach zdrowego wyniku.
W zależności od osoby, niedowaga pomimo niskiego BMI może występować lub nie, ale przyjęto, że najczęściej niedowaga zaczyna się, gdy BMI dorosłej osoby spada poniżej 18,5.

Assorted grocery products isolated on white

Nietolerancja pokarmowa

Nietolerancja pokarmowa pochodzenia immunologicznego zazwyczaj ma związek z nadprodukcją przeciwciał typu IgG. Wtedy we krwi możemy wykryć zwiększoną ilość przeciwciał klasy IgG (immunoglobulina G) przeciwko pokarmom, których organizm nie toleruje.

Composition with four vegetable salad bowls

Odżywianie kobiety w ciąży

Odpowiednie odżywianie kobiety jest jednym z podstawowych czynników, które zapewniają zdrowie przyszłej matce, a przede wszystkim wpływają pozytywnie na nienarodzone dziecko. Matka dziecka w tym okresie nie powinna jest za dwóch, tylko dla dwojga.

Composition with four vegetable salad bowls

Otyłość

Nie tylko ilość, ale również rozmieszczenie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej ma znaczenie. Zgromadzenie tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej, nazywane otyłością brzuszną (otyłość androidalna), ma większe znaczenie patologiczne niż równomierne rozłożenie lub podskórne zgromadzenie tkanki tłuszczowej.

raw vegetables in wicker basket isolated on white

Choroby układu krążenia

Jest to przewlekła choroba, polegająca na zmianach zwyrodnieniowo-wytwórczych w błonie wewnętrznej i środkowej tętnic, głównie w aorcie, tętnicach wieńcowych i mózgowych, rzadziej w tętnicach kończyn.

Composition with variety of grocery products isolated on white

Cukrzyca

Cukrzyca to choroba polegająca bądź na całkowitym zaniku wytwarzania insuliny przez trzustkę (cukrzyca typu 1), bądź na niewystarczającej produkcji tego hormonu połączonej z niewydajnym zużytkowaniem przez tkanki (cukrzyca typu 2).

Groceries in wicker basket isolated on white

Choroby wątroby

Marskość wątroby charakteryzuje się zastępowaniem komórek włóknami tkanki łącznej , które zaburzają jej prawidłową budowę, doprowadzając do upośledzenia funkcji metabolicznych, utrudnienia odpływu żółci oraz są przyczyną powstania nadciśnienia wrotnego .

Composition with four vegetable salad bowls

Wegetarianizm

Wegetarianizm to sposób odżywiania, a dla wielu styl życia. Wegetarianie nie spożywają (ani nie używają) żadnych produktów, których pozyskanie wymaga zabicia zwierzęcia. Wegetarianie nie jedzą żadnego mięsa (również rybiego), podrobów, żelatyny, smalcu. Nie stosują naturalnej skóry oraz futer. Podstawą diet wegetariańskich stanowią zboża, warzywa, owoce, orzechy i pestki.