Endometrioza jest przewlekłą chorobą zapalną związaną z występowaniem ognisk błony śluzowej macicy (endometrium) poza macicą. Ich obecność wiąże się z występowaniem dolegliwości bólowych i niepłodności. W roku 2010 szacowano, że endometrioza dotyczy 176 milionów kobiet w wieku reprodukcyjnym na świecie. Powstawanie ognisk endometriozy tłumaczy się zwrotnym przepływem krwi miesiączkowej przez jajowody, metaplazją w obrębie otrzewnej oraz szerzeniem się endometrium drogą chłonną u genetycznie i immunologicznie podatnych chorych. W etiologii endometriozy zwraca się też uwagę na możliwy udział czynników neurologicznych  oraz zależność występowania zmian i objawów klinicznych od estrogenów.

Objawy

Do typowych objawów endometriozy należą: bolesne miesiączki, bolesne stosunki, obfite miesiączki, bóle w obrębie miednicy niezwiązane z miesiączką, bóle przy oddawaniu moczu oraz przewlekłe zmęczenie. Endometrioza wiąże się z niepłodnością w związku z występowaniem niedrożności jajowodów, obecności torbieli jajników, występowaniu subklinicznego stanu zapalnego miednicy mniejszej, upośledzonej jakości oocytów i zaburzonej receptyptywności endometrium. Występowanie endometriozy zmniejsza szanse powodzenia technik wspomaganego rozrodu. Endometrioza stanowi istotny problem społeczny i ekonomiczny.

Leczenie

W leczeniu farmakologicznym endometriozy stosowano jak dotąd  dwuskładnikową tabletkę antykoncepcyjną, danazol, gestrinon, octan medroksyprogesteronu i analogi gonadoliberyny (aGnRH). W ostatnich latach zwrócono uwagę na możliwość zastosowania nowej grupy leków, jakimi są inhibitory aromatazy.

W leczeniu operacyjnym endometriozy standardem jest operacja laparoskopowa z wyłuszczeniem torbieli endometrialnych jajników, uwolnieniem zrostów oraz koagulacją ognisk w obrębie otrzewnej.

Zapraszamy do kontaktu:

Imię i nazwisko (wymagane)

Numer telefonu

Adres email (wymagane)

Temat wiadomości (wymagane)

Treść wiadomości

Klikając wyślij

  1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie w ramach usług świadczonych przez Partnerów Spółki.*
  2. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu promocji i reklamy produktów i usług Partnerów współpracujących, w tym poprzez wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących, zgodnie z Ustawą z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne.
Informujemy, że administratorem Pana/Pani danych osobowych jest MedicaNow Sp. C z siedzibą w Poznaniu, ul. Piątkowska 118, 61-645 Poznań.
Ma Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu odpowiedzi na zapytanie, a także, w przypadku zgody na marketing w celu promocji i reklamy produktów i usług Spółki. Dane będą przetwarzane na podstawie Pana/Pani zgody (art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679).
Dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody. Zgodę można odwołać w dowolnym momencie.
Odbiorcami danych mogą być podmioty obsługujące stronę internetową MedicaNow Sp. C
Jednocześnie informujemy, że przysługuje Państwu prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.