Pocenie się jest czynnością fizjologiczną będącą częścią procesów termoregulacyjnych zachodzących w organizmie.

W sytuacjach, gdy przybiera formę patologiczną (hiperhydroza),może utrudniać codzienne funkcjonowanie  i stać się źródłem zahamowań w kontaktach społecznych, upośledzać codzienną aktywność i jakość życia .

Nadmierna potliwość to choroba dotycząca ok. 2-3% populacji częściej występująca u mężczyzn.

Wyróżnia się nadpotliwość  miejscową,  w połowie przypadków dotyczącą  pach, a także stóp i dłoni  oraz nadpotliwość uogólnioną. Pierwsze objawy dolegliwości mogą pojawiać się już w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania. Nasilenie dolegliwości pojawia się ok. 20-30 roku życia  i może być indukowane przez takie czynniki jak silne emocje, sytuacje stresowe, pikantne potrawy, alkohol, palenie papierosów.

Istnieją różne metody nadmiernej potliwości  w zależności od stopnia zaawansowania  i podłoża  tego procesu: zmiana diety, farmakoterapia miejscowa i ogólna, zabieg chirurgicznego usunięcia gruczołów potowych. Od kilku lat upowszechniają się również zabiegi z użyciem toksyny botulinowej w formie serii iniekcji w obszarach nadmiernego wydzielania potu. Śródskórne podanie toksyny należy aktualnie  do najskuteczniejszych metod leczenia nadpotliwości pierwotnej.

Przed zabiegiem

Przed zabiegiem konieczna jest diagnostyka i wykluczenie lub  leczenie wszelkich schorzeń ogólnoustrojowych będących podłożem nadmiernego pocenia, takich jak:

  • zaburzenia hormonalne, np. nadczynność tarczycy,
  • cukrzyca
  • choroby nowotworowe
  • choroby infekcyjne, np. gruźlica
  • zaburzenia neurologiczne

Przeciwwskazania bezwzględne i względne do wykonania zabiegu są podobne jak we wszystkich procedurach z użyciem toksyny botulinowej.

Przebieg zabiegu

Schemat terapii każdego z obszarów dotkniętych nadmiernym wydzielaniem potu jest podobny.

W pierwszej kolejności przeprowadza się tzw. test potowy Minora, który polega na naniesieniu płynu Lugola na obszary  objęte nadpotliwością , następnie posypuje się skórę skrobią ziemniaczaną.

W wyniku reakcji chemicznej zależnej od wydzielania przez gruczoły potowe następuje zabarwienie powierzchni skóry przez uwolnione jony jodku. Obszar ten po oznaczeniu przez lekarza jest dezynfekowany i ostrzykiwany z  zachowaniem  aseptyki.

Preparat toksyny botulinowej podawany jest śródskórnie na całej powierzchni zaznaczonego wcześniej obszaru w równych, ok. 1,5-2 cm odstępach.

W zależności od poziomu progu bólowego i indywidualnych oczekiwań pacjenta przed iniekcją skórę pach  można  znieczulić  przy użyciu kremu Emla metodą  okluzyjną .Natomiast ze względu na silne unerwienie czuciowe skóry dłoni i stóp procedury w obrębie tych obszarów wymagają  takiego znieczulenia kremem Emla.

Postępowania po zabiegu

Po zakończeniu zabiegu pacjent ubiera świeżą bawełnianą bluzkę, skarpetki lub rękawiczki.

Do obserwowanych po zabiegu, przemijających w ciągu kilku dni objawów należą: lekkie zaczerwienienie skóry lub niewielki obrzęk, uczucie mrowienia lub zdrętwienia, miejscowa bolesność, lub niewielkie krwiaki.

Efekty terapii są zauważalne po 2-10 dniach  a efekt blokowania gruczołów potowych utrzymuje się przez okres od 6-12 miesięcy. Po tym okresie powstają nowe zakończenia nerwowe co prowadzi do stopniowego zanikania efektów terapii.

Zapraszamy do kontaktu:

Imię i nazwisko (wymagane)

Numer telefonu

Adres email (wymagane)

Temat wiadomości (wymagane)

Treść wiadomości

Klikając wyślij

  1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie w ramach usług świadczonych przez Partnerów Spółki.*
  2. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu promocji i reklamy produktów i usług Partnerów współpracujących, w tym poprzez wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących, zgodnie z Ustawą z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne.
Informujemy, że administratorem Pana/Pani danych osobowych jest MedicaNow Sp. C z siedzibą w Poznaniu, ul. Piątkowska 118, 61-645 Poznań.
Ma Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu odpowiedzi na zapytanie, a także, w przypadku zgody na marketing w celu promocji i reklamy produktów i usług Spółki. Dane będą przetwarzane na podstawie Pana/Pani zgody (art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679).
Dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody. Zgodę można odwołać w dowolnym momencie.
Odbiorcami danych mogą być podmioty obsługujące stronę internetową MedicaNow Sp. C
Jednocześnie informujemy, że przysługuje Państwu prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.