Popularne określenie „nadżerki” sugeruje istnienie ubytku tkankowego, podczas gdy jest to nabłonek walcowaty koloru czerwonego, odróżniający się od różowego nabłonka płaskiego wyścielającego pochwę i szyjkę macicy. Przemieszczenie nabłonka walcowatego z kanału na szyjkę określamy mianem ektopii gruczołowej, potocznie nazywaną nadżerką.

Granica pomiędzy wymienionymi nabłonkami nazywana jest strefą przekształceń i jest to miejsce gdzie następują intensywne procesy naprawcze. Powstający młody nabłonek mestaplastyczny usiłuje zastąpić nabłonek walcowaty nabłonkiem płaskim.

Strefa przekształceń jest miejscem gdzie przenoszone w podczas stosunku płciowego wirusy brodawki ludzkiej (HPV) atakują młode komórki metaplastyczne, powodując w nich najpierw zmiany dysplastyczne (odwracalne), a następnie zmiany nowotworowe. Zmiany dysplastyczne wykrywamy w badaniu kolposkopowym i cytologicznym.

Dlatego leczenie „nadżerek”, pobieranie rozmazów cytologicznych oraz szczepienia przeciwko HPV stanowią podstawowe ogniowo w profilaktyce raka szyjki macicy.

Przebieg leczenia

Krioterapia (kriochirurgia) – jest to metoda terapeutyczna, która polega na miejscowym zamrożeniu tkanek w wyniku obniżenia temperatury przez rozprężający się gaz (dwutlenek węgla, podtlenek azotu) do temperatury – 20°.

Metoda kriochirurgii znalazła zastosowanie w ginekologii w leczeniu zmian chorobowych szyjki macicy (nadżerek), błony śluzowej macicy oraz zmian na sromie (brodawczaki, kłykciny).

Zamrażanie nadżerki (zmian dysplastycznych) szyjki macicy czy kłykcin kończystych sromu jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym, szybkim i bezkrwawym, ponieważ zniszczenie chorej tkanki następuje bez naruszania jej ciągłości. Organizm sam w ciągu kliku dni usuwa martwiczą tkankę, chroniąc tkankę zdrową, co zapobiega zakażeniu gojącego się miejsca.

Mrożenie w przeciwieństwie do elektrokoagulacji nie powoduje wydzielania nieprzyjemnego zapachu, powoduje wygojenia się rany bez powstania blizny, nie powodując zaburzeń w rozwieraniu szyjki w czasie przyszłego porodu.

Zapraszamy do kontaktu:

Imię i nazwisko (wymagane)

Numer telefonu

Adres email (wymagane)

Temat wiadomości (wymagane)

Treść wiadomości

Klikając wyślij

  1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie w ramach usług świadczonych przez Partnerów Spółki.*
  2. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu promocji i reklamy produktów i usług Partnerów współpracujących, w tym poprzez wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących, zgodnie z Ustawą z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne.
Informujemy, że administratorem Pana/Pani danych osobowych jest MedicaNow Sp. C z siedzibą w Poznaniu, ul. Piątkowska 118, 61-645 Poznań.
Ma Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu odpowiedzi na zapytanie, a także, w przypadku zgody na marketing w celu promocji i reklamy produktów i usług Spółki. Dane będą przetwarzane na podstawie Pana/Pani zgody (art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679).
Dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody. Zgodę można odwołać w dowolnym momencie.
Odbiorcami danych mogą być podmioty obsługujące stronę internetową MedicaNow Sp. C
Jednocześnie informujemy, że przysługuje Państwu prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.