Przedwczesne wygasanie czynności jajników

  • to rozpoznanie stawia się w przypadku stwierdzenia braku miesiączki, niedoboru estrogenów i podwyższonego poziomu gonadotropin (FSH i LH) u kobiet przed 40 rokiem życia. Częstość występowania tego problemu wynosi 1 na 100 kobiet przed 40 rokiem życia i 1 na 1000 kobiet przed 30 rokiem życia.

  • kiedyś używano nazwy przedwczesnej menopauzy, dzisiaj wiemy, że jest to określenie nietrafne, jako, że menopauza jest stanem nieodwracalnym podczas gdy u kobiet z przedwczesnym wygasaniem czynności jajników opisywane są przypadki podjęcia funkcji hormonalnej i reprodukcyjnej jajników.

  • w obrazie klinicznym zwraca się uwagę na brak miesiączki przed 40 rokiem życia, występowanie uderzeń gorąca i innych objawów niedoboru estrogenów (depresja, bezsenność, pocenie się, kołatanie serca), wysoki poziom FSH i LH w surowicy

  • u pacjentek z tym rozpoznaniem zwraca się uwagę na częste występowanie innych schorzeń o podłożu autoimmunologicznym takich jak niedoczynność tarczy i niedoczynność kor nadnerczy.

  • w leczeniu zaleca się stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (cykliczna terapia estrogenno-progestagenna). U kobiet wykluczających ciążę zaleca się stosowanie antykoncepcji hormonalnej. U kobiet starających się o ciążę zaleca się in vitro z dawczynią komórki jajowej.

Zapraszamy do kontaktu:

Imię i nazwisko (wymagane)

Numer telefonu

Adres email (wymagane)

Temat wiadomości (wymagane)

Treść wiadomości

Klikając wyślij

  1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie w ramach usług świadczonych przez Partnerów Spółki.*
  2. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu promocji i reklamy produktów i usług Partnerów współpracujących, w tym poprzez wykorzystywanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących, zgodnie z Ustawą z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne.
Informujemy, że administratorem Pana/Pani danych osobowych jest MedicaNow Sp. C z siedzibą w Poznaniu, ul. Piątkowska 118, 61-645 Poznań.
Ma Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu odpowiedzi na zapytanie, a także, w przypadku zgody na marketing w celu promocji i reklamy produktów i usług Spółki. Dane będą przetwarzane na podstawie Pana/Pani zgody (art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679).
Dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody. Zgodę można odwołać w dowolnym momencie.
Odbiorcami danych mogą być podmioty obsługujące stronę internetową MedicaNow Sp. C
Jednocześnie informujemy, że przysługuje Państwu prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.