Badanie mutacji w genie BRCA1 oraz BRCA2
Mutacje BRCA1 są przyczyną ok. 3% wszystkich
raków piersi i ok. 14% wszystkich raków jajnika.
W MedicaNow wykonasz najważniejsze badania –
ich wyniki konsultujemy ze specjalistyczną poradnią genetyczną.
Zaufaj specjalistom
od profilaktyki
nowotworowej
Oferujemy badania genu BRCA1, które wykrywa trzy najczęściej występujące mutacje (i ok. 150 innych rzadziej wykrywanych mutacji) oraz badanie genu BRCA2 wykrywające najczęstsze mutacje (c.6174 delT). Badania są polecane kobietom i mężczyznom, którzy również mogą chorować na dziedziczonego raka piersi.
Badanie mutacji w genie BRCA1 oraz BRCA2 - najczęściej zadawane pytania
Czym jest gen BRCA1?
To gen supresorowy, co oznacza, że jedną z jego najważniejszych funkcji jest zapobieganie rozwojowi choroby nowotworowej. Gen BRCA1 ma każdy, jednak nie u wszystkich jest on wadliwy, choć mutacje zdarzają się często i mogą być spowodowane szeregiem czynników zewnętrznych i wewnętrznych.
Gen BRCA1 koduje białko biorące udział w procesie naprawy DNA. Mutacje w tym genie odpowiadają za dziedziczną predyspozycję do raka piersi i jajnika. Nosicielki mutacji wykazują ok. 80% ryzyko rozwoju raka piersi oraz ok. 40-60% ryzyko raka jajnika. Trzy najczęstsze w populacji polskiej mutacje w genie BRCA1 to: c.5382 insC, c.61C>G oraz c.4153delA. Podobnie jak w przypadku BRCA1, białko kodowane przez gen BRCA2 zaangażowane jest w procesie naprawy DNA. Mutacje w tym genie, także odpowiadają za dziedziczną predyspozycję do raka piersi i jajnika.
Z szacunków wynika, że w Polsce żyje około 100 tys. nosicielek mutacji genuBRCA1, a co roku o dziedzicznym raku piersi dowiaduje się około 1800 kobiet. Prewencyjną mastektomię robi się rzadko. Mutacje BRCA1 są przyczyną zachorowań ok. 3 proc. wszystkich raków piersi i ok. 14 proc. wszystkich raków jajnika. Średni wiek, w jakim rozpoznaje się raka piersi, to 41 lat, natomiast raka jajnika – 51.
Na czym polega badanie genu BRCA2?
Badanie genu BRCA2 polega na wykrywaniu najczęstszej mutacji w tym genie – c.6174 delT. Badania te szczególnie polecane są pacjentom (uwaga: mężczyźni także mogą chorować na dziedzicznego raka piersi) w rodzinie których stwierdzono dziedzicznego raka piersi/jajnika; w rodzinie których występował rak piersi przed 50 rokiem życia oraz u każdej kobiety chorej na raka piersi i/lub jajnika. Wynik powyższego konsultujemy w specjalistycznej poradni genetycznej. Wykrycie mutacji pozwala na objęcie pacjenta odpowiednim systemem badań kontrolnych oraz pozwala na dobór odpowiednich leków w przypadku zachorowania na nowotwór.
na wizytę
w MedicaNow