Nowotwór jajnika
Choroba długo nie daje żadnych objawów,
dlatego tak ważne jest, aby badać się
regularnie i powierzyć diagnostykę
doświadczonym lekarzom – takich
znajdziesz w MedicaNow.
Nie daj się rakowi –
badaj się regularnie
Rak jajnika jest jednym z najczęściej występujących w Polsce. Diagnozuje się go średnio u 3 tysięcy kobiet co roku, zajmuje też 4. miejsce pod względem śmiertelności wśród wszystkich nowotworów. Co ważne, nie zna wieku – wprawdzie częściej dotyka kobiety po 40. roku życia, ale też 20-latki.
Wczesne wykrycie raka jajnika - najczęściej zadawane pytania
Dlaczego nowotwór jajnika jest niebezpieczny?
Nowotwór ten jest jednym z najczęstszych w Polsce, co roku u ponad 3 tysiący kobiet diagnozuję się raka jajnika. Rak ten pod względem śmiertelności zajmuje czwarte miejsce pośród wszystkich nowotworów.
Kto jest najbardziej narażony na nowotwór jajników?
Ten typ nowotworu atakuje stosunkowo młode kobiety. Wzrost zachorowań następuje bowiem już od 40. roku życia, lecz zdarza się, że atakuje już dwudziesto- i trzydziestolatki. Częściej spotykany jest u kobiet, w których rodzinach notuje się zachorowanie na raka jajnika i u pań, które nie rodziły. Mniejsze jest ryzyko zachorowania wśród kobiet, które stosowały antykoncepcję hormonalną.
Od jakich czynników zależy ryzyko zachorowania na nowotwór jajników?
- wiek około menopauzalny i pomenopauzalny i związany z nim status hormonalny, rodność (wysoka oznacza mniejsze ryzyko),
- warunki socjoekonomiczne (im lepsze, tym ryzyko mniejsze),
- dieta (nie sprzyjająca zdrowiu jest dieta wysokotłuszczowa; zwiększone spożycie mleka, przetworów mlecznych oraz laktozy, a także picie kawy nieznacznie podnoszą ryzyko raka jajnika),
- wywiad rodzinny (występowanie nowotworów w rodzinie to zły znak),
- wielkość guza i jego obustronne występowanie,
- towarzyszące chorobie dolegliwości,
- leczenie lekami stymulującymi owulację,
- karmienie piersią (zmniejsza ryzyko).
na wizytę
w MedicaNow