
Badanie USG tarczycy
Choroby tarczycy zaburzają pracę całego organizmu,
dlatego warto regularnie przeprowadzać badanie USG.
W MedicaNow zapewniamy kompleksową diagnostykę USG.
Co to jest USG i co to jest tarczyca?
USG tarczycy to technika ultradźwiękowa, która wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazów tarczycy.
Jakie są rodzaje ultradźwięków tarczycy?
Istnieją dwa rodzaje ultradźwięków tarczycy, które są wykorzystywane do różnych celów: USG szyi i USG tarczycy. USG szyi służy do badania węzłów chłonnych szyi i czy są w nich jakiekolwiek guzy lub nieprawidłowości. USG tarczycy służy do oceny wielkości i kształtu tarczycy, a także wszelkich znajdujących się na niej torbieli lub guzków.
Jak przygotować się do USG tarczycy?
Pacjenci nie powinni nic jeść ani pić przez co najmniej 4 godziny przed zabiegiem. Muszą nosić ubrania, które są łatwe do usunięcia i zakrywają obszar, w którym będzie wykonywane USG. Istnieje kilka leków, które mogą zakłócać USG, więc pacjenci powinni poinformować lekarza o przyjmowanych lekach przed udaniem się na badanie.
Jakie są korzyści z wykonania USG tarczycy?
USG tarczycy to sposób na wykrycie problemów z tarczycą. Nie zawsze konieczne jest wykonanie USG tarczycy, ale w wielu przypadkach może być pomocne.
Korzyści:
- Wykrywanie problemów z tarczycą, zanim staną się zbyt poważne
- Pomoc w diagnozowaniu niektórych stanów, takich jak nadczynność i niedoczynność tarczycy
- Ustalenie, czy istnieją inne schorzenia, które mogą powodować objawy
Przebadaj
tarczycę
Co 5. Polak ma problemy z tarczycą, a połowa nawet nie jest tego świadoma. Tymczasem USG tarczycy to najprostsza metoda diagnostyki tarczycy. Badanie trwa zaledwie 15 minut, nie wymaga specjalnego przygotowania, jest bezbolesne i bezinwazyjne. Dzięki niemu można m.in. rozpoznać i ocenić zwapnienia, guzki czy torbiele.
Badanie USG tarczycy - najczęściej zadawane pytania
Co jest główną korzyścią wykonania badania USG tarczycy?
Badanie USG tarczycy pozwala na dokładną ocenę i analizę wielkości ewentualnych zmian w obrębie tarczycy – guzków, torbieli czy wola, które w razie potrzeby można nakłuć pod kontrolą USG tarczycy, by pobrać materiał do badania histopatologicznego.
Jak wygląda przebieg badania USG tarczycy?
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. USG tarczycy jest najprostszą metodą diagnostyki tarczycy. Nasi lekarze zwykle zlecają je w przypadku powiększonej tarczycy lub zmian w jej obrębie. USG tarczycy zlecają także w przypadku, gdy badania hormonalne wskazują na jakieś nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu. Badanie to wykonuje się także w celu oceny okolicznych węzłów chłonnych biegnących wzdłuż naczyń szyjnych.
USG jest badaniem bezbolesnym i bezpiecznym, trwa do kilkunastu minut. Wykonuje się je na leżąco. Lekarz przesuwa szyi małą głowicę pokrytą specjalnym żelem. Uzyskany obraz (3D i 4D) pokazywany jest na monitorze USG. O wynikach badania lekarz informuje na bieżąco i na życzenie załącza wydruk obrazów ultrasonograficznych.
W pracowni ultrasonograficznej usg tarczycy MedicaNow przeprowadzane jest na najnowoczesniejszych i uważanych za najlepsze przez większość ultrasonografistów aparatach VOLUSON, wyposażonych w niezwykle czułe i dokładne głowice ultrasonograficzne oraz najbardziej zaawansowane i rozbudowane aplikacje kliniczne. Wykorzystanie sprzętu tej klasy pozwala na niezwykle precyzyjną diagnostykę podczas usg tarczycy.
Pod kontrolą USG tarczycy wykonujemy również BAC niepalpacyjnych guzów tarczycy (w diagnostyce gruczołu tarczowego tzw. biopsję aspiracyjną cienkoigłową pod kontrolą badania ultrasonograficznego (USG/BAC).
badanie USG tarczycy
w MedicaNow -
umów się na wizytę