
Endometrioza
Choroba wiąże się z niepłodnością, może prowadzić
do stopniowej destrukcji narządów,
a nawet zagrażać życiu.
MedicaNow to specjalistyczna klinika leczenia
endometriozy – wykonamy kompleksową diagnostykę
i zadbamy o Twoje zdrowie.
Czym jest endometrioza?
Endometrioza to stan, w którym komórki wyściółki macicy wyrastają poza nią. Może powodować silny ból, obfite lub nieregularne krwawienie oraz niepłodność.
Diagnozowanie endometriozy
Endometriozę można zdiagnozować za pomocą USG, laparoskopii lub biopsji. Diagnoza opiera się na objawach i wynikach badania fizykalnego.
Objawy endometriozy
Najczęstsze objawy to:
- Bolesne miesiączki (bolesne miesiączkowanie)
- obfite miesiączki (krwotok miesiączkowy)
- Bolesne wypróżnienia podczas menstruacji (dyschezja)
- Bolesny stosunek (dyspareunia)
- Niepłodność
Sposoby leczenia endometriozy
Istnieje wiele sposobów leczenia endometriozy, ale wszystkie różnią się w zależności od nasilenia objawów. Niektóre opcje leczenia obejmują terapię hormonalną, zabieg chirurgiczny, środki przeciwbólowe i środki antykoncepcyjne.
Przyczyny endometriozy
Przyczyny endometriozy nie są znane, ale uważa się, że może to być spowodowane wstecznym przepływem menstruacyjnym.
Zaufaj specjalistom
w leczeniu
endometriozy
Co 10. kobieta na świecie choruje na endometriozę, niestety diagnozowanie choroby trwa nawet 8-10 lat. Dlatego bardzo ważne jest reagowanie na każdy niepokojący objaw jak bolesne stosunki, ostre bóle menstruacyjne czy nawet przewlekłe zmęczenie. Aby rozpoznać endometriozę, wykonujemy m.in. badania ginekologiczne, USG jamy brzucha, rezonans magnetyczny i tomografię komputerową.
Endometrioza - najczęściej zadawane pytania
Co to jest endometrioza?
Endometrioza jest przewlekłą chorobą zapalną związaną z występowaniem ognisk błony śluzowej macicy (endometrium) poza macicą. Ich obecność wiąże się z występowaniem dolegliwości bólowych i niepłodności.
Jakie są objawy endometriozy?
Do typowych objawów endometriozy należą: bolesne miesiączki, bolesne stosunki, obfite miesiączki, bóle w obrębie miednicy niezwiązane z miesiączką, bóle przy oddawaniu moczu oraz przewlekłe zmęczenie. Endometrioza wiąże się z niepłodnością w związku z występowaniem niedrożności jajowodów, obecności torbieli jajników, występowaniu subklinicznego stanu zapalnego miednicy mniejszej, upośledzonej jakości oocytów i zaburzonej receptyptywności endometrium. Występowanie endometriozy zmniejsza szanse powodzenia technik wspomaganego rozrodu. Endometrioza stanowi istotny problem społeczny i ekonomiczny.
Jak leczyć endometriozę?
W leczeniu farmakologicznym endometriozy stosowano jak dotąd dwuskładnikową tabletkę antykoncepcyjną, danazol, gestrinon, octan medroksyprogesteronu i analogi gonadoliberyny (aGnRH). W ostatnich latach zwrócono uwagę na możliwość zastosowania nowej grupy leków, jakimi są inhibitory aromatazy.
W leczeniu operacyjnym endometriozy standardem jest operacja laparoskopowa z wyłuszczeniem torbieli endometrialnych jajników, uwolnieniem zrostów oraz koagulacją ognisk w obrębie otrzewnej.
w MedicaNow