
Hiperandrogenizm
Nadmiar androgenów objawia się nadmiernym
owłosieniem na ciele, trądzikiem, łysieniem
oraz zaburzeniami miesiączkowania.
W MedicaNow znajdziemy przyczynę zaburzenia
i przeprowadzimy przez cały proces leczenia.
Czym jest hiperandrogenizm?
Hiperandrogenizm to stan, w którym kobiety mają wysoki poziom androgenów. Te androgeny mogą powodować fizyczne zmiany w ciele, takie jak zwiększona masa mięśniowa, trądzik i porost włosów.
Typowe objawy hiperandrogenizmu
Ten stan może prowadzić do problemów z płodnością, zwiększoną agresją i trądzikiem. Niektóre kobiety mogą również doświadczać hirsutyzmu lub nadmiernego owłosienia na twarzy lub ciele. Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie kobiety cierpiące na tę chorobę będą miały wszystkie te objawy.
Jak zdiagnozować hiperandrogenizm
Diagnozę hiperandrogenizmu można przeprowadzić na wiele sposobów. Jednym ze sposobów jest pomiar poziomu androgenów we krwi. Innym sposobem jest pomiar poziomu testosteronu w ślinie lub pocie.
Opcje leczenia hiperandrogenów
Leczenie tego stanu zależy od jego nasilenia. W łagodnych przypadkach można przepisać tabletki antykoncepcyjne, podczas gdy w ciężkich przypadkach może być konieczna operacja.
Zaufaj doświadczonym
diagnostykom
Leczenie hiperandrogenizmu zależy od jego przyczyny, a wśród nich wymienia się m.in. PCOS, guzy hormonalnie czynne i choroby nadnerczy. Dlatego bardzo ważne jest wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych i diagnoza hiperandrogenizmu. Ważny jest też czas – jak tylko zauważysz u siebie niepokojące objawy, skonsultuj się z nami.
Hiperandrogenizm - najczęściej zadawane pytania
Jakie są objawy hiperandrogenizmu?
U kobiet z hiperandrogenizmem stwierdza się częściej niż u zdrowych osób zaburzenia metaboliczne takie jak: otyłość, insulinooporność, podwyższony poziom cholesterolu we krwi i nadciśnienie tętnicze. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn hiperandrogenizm może być odpowiedzialny za niepłodność. Objawami hiperandrogenizmu u kobiet są m.in.:
- hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie,
- nadmierne wydzielanie łoju, a w efekcie trądzik, łojotokowe zapalenie skóry,
- łysienie typu męskiego,
- obniżenie tonu głosu,
- przyrost masy mięśniowej,
- otyłość typu brzusznego,
- przerost łechtaczki,
- zaburzenia miesiączkowania / brak owulacji,
- zaburzenia libido.
Problem nadmiaru androgenów u kobiet przekłada się na wygląd, co może prowadzić do spadku samooceny, a nawet depresji. Tym bardziej zachęcamy do kontaktu ze specjalistą w MedicaNow – zadbamy o Twoje zdrowie.
Jak wygląda diagnostyka hiperandrogenizmu?
Aby zdiagnozować hiperandrogenizm, przeprowadza się badania hormonalne: stężenie testosteronu (TTE), DHEA-S, prolaktyny i 17- OHP w celu potwierdzenia lub wykluczenia zaburzeń nadnerczy. U kobiet wykonuje się również badanie ginekologiczne i USG w celu określenia zaburzeń jajników. Wszystkie te badania wykonasz w MedicaNow.
Jak leczy się hiperandrogenizm?
Sposób leczenia hiperandrogenizmu zależy od jego przyczyny. Leczenie przyczynowe nadmiaru androgenów u kobiet to przede wszystkim terapie hormonalne. Jeżeli przyczyną są guzy hormonalne, usuwa się je operacyjnie. Natomiast w przypadku przerostu nadnerczy stosuje się glikokortykosteroidy. W przypadku PCOS zwykle stosuje się terapie estrogenami. Ważne jest również leczenie objawowe obejmujące zabiegi kosmetyczne, np. pomagające pozbyć się zbędnego owłosienia.
Hiperandrogenizmu
w MedicaNow -
umów się na wizytę.