Hirsutyzm – nadmierne owłosienie
Jeżeli zauważyłaś u siebie
nadmierne owłosienie, umów się na wizytę.
Nasz endokrynolog-ginekolog wykona
odpowiednie badania, pomoże ustalić przyczynę
i zastosuje właściwe leczenie.
Czym jest hirsutyzm?
Hirsutyzm to stan, w którym organizm wytwarza nadmierne owłosienie w obszarach, które zwykle nie są owłosione.
Co powoduje hirsutyzm?
Hirsutyzm może być spowodowany wieloma czynnikami, takimi jak zespół policystycznych jajników, nadczynność tarczycy i zespół Cushinga. Niektóre leki, takie jak antyandrogeny, mogą powodować u niektórych osób hirsutyzm.
Jak pozbyć się hirsutyzmu?
Pierwszym krokiem do pozbycia się hirsutyzmu jest zidentyfikowanie pierwotnej przyczyny. Jeśli przyjmujesz leki powodujące hirsutyzm, powinieneś porozmawiać z lekarzem o zmianie lub dostosowaniu dawki. Jeśli nie ma medycznego powodu nadmiernego wzrostu włosów, możesz rozważyć depilację laserową lub elektrolizę.
Pozbądź się
nadmiaru włosów
Hirsutyzm występuje u około 5–15% kobiet w okresie rozrodczym. Często spowodowany jest zaburzeniami hormonalnymi, a w jego leczeniu stosuje się leki antyandrogenowe. Dodatkowo można wdrożyć metody kosmetyczne i usuwanie mechaniczne owłosienia. W MedicaNow zajmiemy się tym kompleksowo.
Hirsutyzm czyli nadmierne owłosienie - najczęściej zadawane pytania
Jak zdiagnozować hirsutyzm?
Bardzo ważne jest początkowe przeanalizowanie historii chorób pacjenta i rodziny oraz dokładne badanie, ponieważ z klinicznego punktu widzenia można odkryć różne przyczyny choroby. Podstawowe znaczenie ma jednak odróżnienie hirsutyzmu związanego z androgenami od hipertrychozy (nadmiernego porostu włosów na całej skórze lub ograniczonego do pewnych jej okolic), w której androgeny nie odgrywają żadnej roli, a włosy nie występują w miejscach typowo męskich.
W ramach diagnostyki przewidujemy (w wyznaczonych dniach cyklu) wykonanie badań hormonalnych, w których ocenia się stężenie testosteronu i jego pochodnych a w uzasadnionych przypadkach także substancji wydzielanych przez tarczycę i przysadkę mózgową. Są to: progesteron, hormon luteinizujący (LH), hormon folikulotropowy (FSH), testosteron, siarczan dehydroepiandrosteronu (DHEA-S), hormon tyreotropowy (TSH), tyroksyna, przeciwciała przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO) oraz androstendion.
Jak leczyć hirsutyzm?
Aby rozpocząć leczenie hirsutyzmu, należy wybrać między leczeniem fizycznym i chemicznym oraz leczeniem systemowym. Leczenie fizyczne i chemiczne jest stosowane w przypadkach, w których istnieje podejrzenie małej skuteczności terapii systemowej oraz gdy pacjentka cierpi na hirsutyzm dziedziczny. Leczenie fizyczne składa się z: odbarwiania włosów, golenia, depilacji mechanicznej lub pincetą, depilacji woskiem oraz substancjami chemicznymi (podstawową substancją chemiczną używaną do tego typu depilacji jest 5-procentowy trioglikolan wapnia).
W leczeniu systemowym istnieje wiele sposobów, m.in. leki hamujące enzym 5-alfa reduktazy, leki hamujące produkcję w jajnikach czy kortykosteroidy.
Wynik leczenia nie zawsze pokrywa się z życzeniem pacjentki: w niektórych przypadkach wzrost włosów przy zastosowaniu różnych leków (kortyzonowych itd.) może zostać jedynie spowolniony, a włosy ponownie zaczną rosnąć po zaprzestaniu leczenia; leczenie powinno być zawsze długotrwałe, co nie zawsze jest możliwe ze względu na poważne skutki uboczne, które nie usprawiedliwiają dalszego leczenia.
Wszelkie typy zabiegów kosmetycznych (depilacja, golenie, elektroliza, wosk, kremy depilacyjne) dają niedoskonałe i często przejściowe rezultaty. Dlatego przy leczeniu hirsutyzmu, nawet jeśli może wydawać się on problemem kosmetycznym, należy zwrócić się do dobrego dermatologa, który oceni najskuteczniejszą terapię o najmniejszym poziomie ryzyka.
Jak powinno wyglądać owłosienie zdrowej kobiety?
Delikatne owłosienie na łydkach, rękach i pod pachami to stan normalny. Skonsultuj się z lekarzem, gdy włosy stają się intensywne i pojawiają się na podudziach i ramionach
Niewielkie włoski nad górną wargą też nie są oznaką hirsutyzmu. Niepokój powinny wzbudzić, gdy stają się wyraźne lub pojawiają się na brodzie i policzkach.
Jeśli drobne włoski pokrywają palce twoich stóp u nóg, nie ma powodu do zmartwień. Ale jeśli zauważysz, że pojawiają się na całych stopach, skonsultuj problem z lekarzem.
Nie powinny cię także niepokoić pojedyncze włoski wokół brodawek. Ale jeśli jest ich więcej, albo wyrastają między piersiami, na brzuchu lub na plecach, poproś lekarza o pomoc.
Włosy łonowe powinny obejmować średniej wielkości obszar. Jeśli obszar nimi pokryty jest rozległy i porastają one wewnętrzną stronę ud oraz okolice pępka, zasięgnij porady specjalisty.
w MedicaNow -
umów się na wizytę.