Nieregularne miesiączki
Regularne miesiączkowanie świadczy
o dobrym stanie zdrowia i równowadze hormonalnej.
Jeżeli masz nieregularne miesiączki
lub inne niepokojące dolegliwości,
umów się na wizytę – nasz lekarz Ci pomoże.
Czym definiuje się nieregularne miesiączki?
Okresy nieregularne definiuje się jako okresy, które pojawiają się w nieregularnych odstępach czasu lub różnią się długością większą niż 3 dni. Nieregularne miesiączki to nieregularny okres.
Jakie są przyczyny nieregularnego okresu?
Istnieje wiele przyczyn nieregularnych miesiączek i ważne jest, aby poznać przyczynę przed podjęciem decyzji o przebiegu leczenia. Kilka typowych przyczyn to:
● Zaburzenia równowagi hormonalnej
● Zespół policystycznych jajników (PCOS)
● Problemy z tarczycą
● Stres
● Problemy z wagą
Jak leczyć nieregularne miesiączki?
Co możesz zrobić, aby przywrócić normalny cykl? Dostępnych jest kilka metod leczenia nieregularnych miesiączek. Niektóre kobiety znajdują ulgę dzięki naturalnym środkom, takim jak pigułki antykoncepcyjne lub krem z progesteronem. Inni mogą potrzebować wizyty u lekarza w celu terapii hormonalnej lub zabiegu chirurgicznego.
Zadbaj o swoje
hormony
Zaburzenia miesiączkowania dotykają aż co 5. kobietę w wieku rozrodczym. Nie jest to jednak naturalne. Brak okresu, obfite krwawienia, mocny ból itd. mogą świadczyć o poważnych problemach hormonalnych. W takich przypadkach niezbędna jest konsultacja z ginekologiem i wykonanie odpowiednich badań.
Nieregularne miesiączki - najczęściej zadawane pytania
Kiedy mówimy o regularnym miesiączkowaniu?
Regularne krwawienie u kobiety w wieku rozrodczym to 28 +/- 7 dni, czyli powinno pojawiać się co 21–35 dni i trwać od 2 do 7 dni. U nastolatek przez pierwsze 2 do maksymalnie 3 lat od rozpoczęcia miesiączkowania krwawienie może być nieregularne, co jest naturalne, pod warunkiem, że nie występują inne niepokojące objawy.
Zaburzenia miesiączkowania – co to jest?
Zaburzenia miesiączkowania dotykają aż co 5. kobietę w wieku rozrodczym. Można je podzielić ze względu na przyczynę oraz ich charakter. Najczęściej o zaburzeniu mówimy wtedy, kiedy dochodzi do braku regularności, obfitych krwawień i występowania nasilonych dolegliwości bólowych. Na występowanie obfitych miesiączek skarży się aż 14% kobiet, natomiast problem bolesnych miesiączek dotyczyć może od 17 do 81% populacji kobiet, częściej występuje u nastolatek.
Wyróżniamy:
- brak miesiączki (amenorrhea) to zaburzenie miesiączkowania o charakterze pierwotnym lub wtórnym,
- miesiączki krwotoczne (menorrhagia), w których dochodzi do zwiększonej utraty krwi podczas miesiączki lub krwawienia międzymiesiączkowego (powyżej 80 ml),
- bolesne miesiączkowanie (dysmenorrhea; tu również jest postać pierwotna i wtórna), czyli nadmierna czynność skurczowa macicy związana z krwawieniem.
Ponadto mogą występować rzadkie miesiączki (to te powyżej 35 dni), których najczęstszą przyczyną są zaburzenia dotyczące masy ciała, choroby przewlekłe, zespół policystycznych jajników (PCOS), hiperprolaktynemia, zaburzenia czynności tarczycy; oraz częste miesiączki (częściej niż co 21 dni). Każde nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych jest wskazaniem do niezwłocznej wizyty u ginekologa. Nasi doświadczeni specjaliści w MedicaNow zbadają przyczynę i zaproponują najlepsze rozwiązanie.
Jakie badania przeprowadza się przy zaburzeniach miesiączkowania?
Lekarz przeprowadza wywiad ogólny i ginekologiczny, badanie ginekologiczne dwuręczne na fotelu ginekologicznym, badanie we wziernikach oraz badanie USG – zwykle przezpochwowe, ale w MedicaNow wykonujemy również USG 3D, które pozwala zobrazować macicę wraz z przydatkami oraz otaczającymi je strukturami. Po wstępnej ocenie lekarz może zlecić wykonanie badań laboratoryjnych (morfologia, test ciążowy, parametry układu krzepnięcia, stężenie hormonów we krwi). W dalszej diagnostyce czasem konieczne może być przeprowadzenie zabiegów diagnostycznych, takich jak łyżeczkowanie jamy macicy lub histeroskopia diagnostyczna.
Jak leczy się zaburzenia miesiączkowania?
Metoda leczenia zaburzeń miesiączkowania zależy od przyczyny. Jeżeli są to wady narządu rodnego, wówczas przeprowadza się korekcję chirurgiczną. Przy zaburzeniach hormonalnych reguluje się gospodarkę hormonalną, np. przy pomocy hormonalnych środków antykoncepcyjnych. W przypadku hiperprolaktynemii i zaburzeń czynności tarczycy stosuje się odpowiednio dopasowane leki. Bardzo ważne w leczeniu zaburzeń miesiączkowania jest dbanie o ogólny stan zdrowia, co wiąże się z prowadzeniem zdrowej diety, regularną aktywnością fizyczną i ograniczeniem stresów. Czasem konieczna może być wizyta u specjalisty, który doradzi, jak zmienić styl życia.
nieregularnych miesiączek
w MedicaNow