Badania cytologiczne

Badania cytologiczne

Cytologia to podstawowe badanie ginekologiczne, które wykonuje się
w celu profilaktyki i diagnostyki nowotworu szyjki macicy.
Dzięki niemu można wykryć raka już na wczesnym etapie,
co zwiększa szanse na całkowite wyleczenie.

Cytologia to badanie, które pomaga wykryć stany przednowotworowe (przedrakowe) i raka inwazyjnego szyjki macicy. Jego zaletą jest to, że pozwala wykryć zmiany już w bardzo wczesnej fazie. Jednakże – zgodnie z aktualnym stanem wiedzy – badanie cytologiczne nie jest do końca miarodajne, dlatego też zaleca się je rozszerzyć o test w kierunku HPV. Każda kobieta powinna wykonać cytologię przynajmniej raz w roku. Badanie jest bezbolesne i razem z przygotowaniem zajmuje zaledwie kilka minut.
 
Badanie cytologiczne wykonujemy w komfortowym gabinecie w klinice w Poznaniu. Oferujemy dwa rodzaje badań, a mianowicie cytologię klasyczną i cytologię płynną. Cytologia jednowarstwowa płynna LBC (Liquid Based Cytology) ma lepszą jakość uzyskanego preparatu, ponieważ składa się z cienkiej warstwy komórek. Tym samym pozwala wykryć nieprawidłowe komórki szyjki macicy, które mogły zostać niezauważone podczas tradycyjnej cytologii i badania ginekologicznego.

Czym jest cytologia?

Testy cytologiczne są wykorzystywane do badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy. Rozmazy cytologiczne są wykonywane na szyjce macicy kobiety, a testy te mogą pomóc w wykryciu zmian w komórkach szyjki macicy spowodowanych przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).

Wymazy cytologiczne mogą zapobiegać inwazyjności komórek raka szyjki macicy i ograniczać oczekiwaną długość życia kobiety. Rak szyjki macicy jest najczęstszą postacią raka ginekologicznego występującą na całym świecie.

Czym jest cytologia płynna i badanie cytologiczne?

Cytologia płynna to termin medyczny używany do opisania zastosowania cytologii płynnej w badaniu próbek komórek w celu diagnozowania raka. Cytologia płynna jest techniką alternatywną dla tradycyjnego testu cytologicznego. W cytologii płynnej szkiełka mikroskopowe są zanurzane w płynnej pożywce, a nie suszone na powietrzu.

Podobnie jak rozmazy Pap, mogą być stosowane do wykrywania raka szyjki macicy i zmian przedrakowych w komórkach wyściełających pochwę i szyjkę macicy. Główną zaletą jest to, że próbki płynne są trudniejsze do wzrostu dla niektórych rodzajów zarazków niż próbki suszone na powietrzu, więc ten test można wykonać szybciej niż konwencjonalny test cytologiczny i zapewnia lepszą ochronę przed przenoszeniem chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak HIV.

Oprócz raka szyjki macicy i zmian przedrakowych, inne objawy.

Jakie są zalety cytologii płynnej?

Cytologia płynna to nowsza technika analizy komórek szyjki macicy, która ma wiele zalet w porównaniu ze standardowymi testami cytologicznymi. Ma wyższy wskaźnik dokładności i pozwala na szybsze wyniki. Cytologia płynna nie wymaga również stosowania pewnych substancji chemicznych, które mogą oddziaływać z komórkami w nieprzewidywalny sposób, co może skutkować fałszywymi odczytami.

Niektórzy lekarze nadal sceptycznie podchodzą do przyjęcia tej nowej techniki, ponieważ obawiają się, że nie będzie ona tak skuteczna w wykrywaniu inwazyjnego raka szyjki macicy o wysokim stopniu złośliwości lub stanów przedrakowych szyjki macicy. Jednak cytologia płynna wydaje się łatwym sposobem dla lekarzy na poprawę technik diagnostycznych i upewnienie się, że pacjenci otrzymują najlepszą możliwą opiekę.

Dla kogo przeznaczona jest cytologia płynna i badanie cytologiczne?

Kobiety w każdym wieku mogą wykonać cytologię płynną. To innowacyjna technika pozwalająca na skuteczniejsze wykrywanie raka szyjki macicy i innych nieprawidłowości. Cytologia płynna jest stosowana w Europie od wielu lat z obiecującymi wynikami. Może zapewnić dokładniejszą diagnozę na wcześniejszym etapie, ponieważ nie usuwa komórek z powierzchni szyjki macicy, tak jak robią to tradycyjne badania cytologiczne, co może skutkować niższymi kosztami i lepszymi wynikami.

Czy cytologia płynna jest skuteczna we wczesnym wykrywaniu komórek nowotworowych?

Cytologia płynna to nowa technika w dziedzinie ginekologii. Został wynaleziony, aby powstrzymać trwający problem zdrowotny. Cytologia płynna ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi testami cytologicznymi. Ta technika jest szybsza, tańsza i dokładniejsza niż jej poprzedniczka. Badanie cytologiczne pomaga lekarzom w diagnozowaniu wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), który może prowadzić do raka szyjki macicy. Wyniki badania cytologii płynnej dostarcza również informacji o zakresie choroby, jej postępie i reakcji na leczenie. Cytologia płynna może również dostarczyć informacji o innych typach nowotworów, w tym rakach prostaty, płuc i trzustki, a także chłoniakach i komórkach raka tarczycy.

Jak wykonuje się badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne to badanie lekarskie, podczas którego pobierane są komórki z szyjki macicy w celu wykrycia raka szyjki macicy i innych schorzeń.

Jest to procedura przesiewowa zwykle wykonywana u kobiet w wieku 18 lat lub starszych. Badanie sprawdza, czy nie występują oznaki nieprawidłowości w komórkach wyściełających szyjkę macicy, a jeśli takie istnieją, zostaną przeprowadzone dalsze badania w celu potwierdzenia, czy można wykryć raka, czy nie.

Pierwszy krok zwykle wymaga od kobiety umycia pochwy specjalnym mydłem lub roztworem przed włożeniem wziernika do otworu pochwy w celu otwarcia jej ścianek do badania wzrokowego. Komórki są następnie pobierane z powierzchni szyjki macicy za pomocą małych szczoteczek i/lub szpatułek i umieszczane na szkiełkach do badania mikroskopowego.

Jak często należy wykonywać badanie cytologiczne?

Rozmazy cytologiczne są wykonywane przez lekarza w celu zbadania komórek szyjki macicy. Testy cytologiczne są zwykle wykonywane raz na trzy lata. Zalecana częstotliwość cytologii to raz na trzy lata. Jest to czas potrzebny na akumulację komórek w kanale pochwy i rozwój raka szyjki macicy.

Jeśli nigdy nie miałeś wymazu cytologicznego, zwykle zaleca się przeprowadzanie go co roku. Jeśli jednak masz ponad 30 lub więcej lat i jesteś aktywny seksualnie, lekarz może zalecić częstsze wykonywanie wymazu cytologicznego.

Ile kosztuje badanie cytologiczne w Poznaniu?

Koszt prostego testu cytologicznego w płynie to cena od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jest to prosty test, który wykrywa nieprawidłowości w jądrze komórkowym i do pewnego stopnia cytoplazmie komórki. Test może wykryć komórki rakowe, stany zapalne i inne zmiany komórkowe. Wyniki testu mogą zająć od pięciu do 10 dni, w zależności od rodzaju pobranej próbki i obciążenia laboratorium. Badanie cytologiczne w Poznaniu wykonujemy na miejscu, skontaktuj się z MedicaNow aby ustalić aktualną cenę.

Płynny test cytologiczny to test do wykrywania różnych typów infekcji wirusowych brodawczaka ludzkiego. Cytologia płynna kosztuje w Poznaniu kiladziesiąt zł. Jest to kompleksowy test, który bada komórki z szyjki macicy, które są pobierane i przygotowywane w postaci płynnej.

Gdzie wykonam cytologię płynną w Poznaniu?

W Poznaniu jest wiele laboratoriów, które wykonują badania cytologii płynnej i badania cytologiczne. Można sprawdzić ich strony internetowe, aby uzyskać więcej informacji na temat tej procedury i ich lokalizacji, dostępnych godzin i cen. Cytologię płynną i badania cytologiczne można wykonywać w Poznaniu w  kilku miejscach takich jak laboratoria, przychodniach i szpitalach. Polecamy wizytę w MedicaNow – Prywatnej Klinice Endokrynologii Ginekologicznej w Poznaniu. Umów się teraz na badania cytologiczne w MedicaNow.

Nie daj się rakowi
– wykonaj cytologię!

Badanie cytologiczne to bezbolesne i bezpieczne badanie, a zarazem skuteczne, jeśli chodzi o profilaktykę raka szyjki macicy. Skorzystaj z doświadczenia i wiedzy MedicaNow i umów się na wizytę.

Badanie cytologiczne - najczęściej zadawane pytania

Umów wizytę
na badania cytologiczne
w MedicaNow

Ginekologia - polecane usługi

ZASZCZEP SIĘ PRZECIWKO HPV W MEDICANOW
Ustal termin swojej wizyty w MedicaNow już teraz