Biopsja szyjki macicy
Badanie pomaga zdiagnozować polipy,
zmiany przedrakowe i raka szyjki macicy.
W MedicaNow zadbamy o Twój komfort –
zapewniamy profesjonalne warunki
oraz pełny zakres diagnostyki.
Co to jest biopsja szyjki macicy?
Biopsja szyjki macicy to zabieg usunięcia komórek z szyjki macicy. Ma to na celu pomóc w diagnozowaniu raka szyjki macicy.
Na czym polega zabieg biopsji szyjki macicy?
Zabieg polega na wprowadzeniu cienkiej, wydrążonej rurki do pochwy i szyjki macicy. Następnie pobiera się próbkę tkanki, wprowadzając małą igłę przez rurkę i wyciągając kilka komórek. Biopsję można wykonać ze znieczuleniem lub bez, w zależności od tego, jak duży dyskomfort jesteś w stanie tolerować.
Ile kosztuje biopsja szyjki macicy?
Skontaktuj się z naszą kliniką w Poznaniu i poznaj szczegóły dotyczące ceny za biopsje szyjki macicy.
Jak przygotować się do zabiegu biopsji szyjki macicy?
Oto niektóre z rzeczy, które możesz zrobić, aby przygotować się do biopsji szyjki macicy:
- Należy unikać seksu przez dwa tygodnie przed i po operacji
- Unikaj douchingu lub używania jakichkolwiek produktów dopochwowych
- Unikaj jedzenia lub picia czegokolwiek na dwie godziny przed operacją
- Upewnij się, że bierzesz wszystkie przepisane leki
Jakie są zagrożenia związane z biopsją szyjki macicy?
Ryzyko biopsji szyjki macicy zależy w dużej mierze od przyczyny jej powstania. Najczęstsze zagrożenia to ból i krwawienie, które można opanować za pomocą leków.
Należy pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko infekcji, ale ryzyko to jest bardzo niskie, jeśli osoba przyjmuje antybiotyki przed i po zabiegu.
Nie daj się rakowi –
zrób biopsję
Biopsja szyjki macicy to ważne badanie diagnostyczne, standardowo wykonywane przy nieprawidłowym wyniku cytologii. Zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut, a może pomóc zdiagnozować raka szyjki macicy, nawet we wczesnym stadium.
Biopsja szyjki macicy – najczęściej zadawane pytania
Po co wykonuje się biopsję szyjki macicy?
Biopsję szyjki macicy wykonuje się w przypadku nieprawidłowego wyniku cytologii, a także przy nieprawidłowym rozroście nabłonka gruczołowego w kanale szyjki macicy i przy podejrzeniu polipa. Dzięki niej można wykryć komórki przedrakowe lub raka szyjki macicy.
Jak wygląda zabieg biopsji?
Biopsja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Polega na pobraniu jednego lub kilku wycinków z tarczy szyjki macicy z miejsc podejrzanych, widocznych w obrazie kolposkopowym. Tak otrzymany materiał jest następnie przekazywany do badania histopatologicznego. Na wynik oczekuje się ok. 2-4 tygodnie.
Czy biopsja szyjki macicy boli i czy się po niej krwawi?
Zabieg może być bolesny, dlatego wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Czasem po biopsji może wystąpić większe krwawienie – wówczas zakłada się specjalny tampon, który usuwa się samodzielnie po ok. 6 godzinach. Przez kilka dni od przeprowadzenia biopsji szyjki macicy może występować plamienie.
biopsję szyjki macicy
w MedicaNow