Kolposkopia
Kolposkopia to podstawowe badanie,
które w kilka minut pomaga rozpoznać groźne zmiany chorobowe.
W MedicaNow możesz liczyć na profesjonalną opiekę i szybkie wyniki.
Samo badanie odbywa się bez bólu i w komfortowych warunkach.
Co to jest kolposkopia?
Kolposkopia to procedura diagnostyczna stosowana do badania szyjki macicy i pochwy pod kątem oznak choroby. Wykonywany jest przez lekarza i może być wykonywany w naszym gabinecie w Poznaniu.
Jaki jest cel kolposkopii?
Celem kolposkopii jest wykrycie i zdiagnozowanie nieprawidłowości szyjki macicy, pochwy i sromu. Może być również używany do pobierania próbek komórek lub tkanek (biopsja) do analizy laboratoryjnej.
Ile kosztuje kolposkopia?
Koszt kolposkopii różni się w zależności od kliniki, kraju i rodzaju zabiegu. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się o szczegółach kosztów kolposkopii.
Jak przygotować się do badania kolposkopowego?
Aby przygotować się do badania kolposkopowego, ważne jest opróżnienie pęcherza przed wizytą. Należy również unikać stosunków seksualnych przez co najmniej 24 godziny przed egzaminem. W ciągu 24 godzin od badania nie należy również stosować irygacji ani używać tamponów ani kremów dopochwowych.
Jakie są skutki uboczne zabiegu kolposkopii?
Skutki uboczne zabiegu kolposkopii nie są poważne, ale niektóre osoby mogą odczuwać dyskomfort lub łagodny ból podczas zabiegu. Skutkami mogą być:
- Łagodne skurcze lub ból w trakcie lub po badaniu
- Mdłości
- Wymioty
- Biegunka
- Ból głowy
- Gorączka
Co dzieje się podczas kolposkopii?
Kolposkopia to procedura diagnostyczna stosowana do badania szyjki macicy i pochwy pod kątem oznak choroby.
Odbywa się to badanie za pomocą kolposkopu, który jest rodzajem urządzenia powiększającego.
Kolposkop ma dwie soczewki. Jeden obiektyw wzmacnia obraz wytwarzany przez drugi obiektyw.
Następnie kolposkopista bada powiększony obraz, szukając wszelkich nieprawidłowych zmian w komórkach lub tkankach szyjki macicy lub pochwy.
Powinieneś również wiedzieć, że istnieje wiele różnych rodzajów kolposkopii, w zależności od rodzaju badania, które lekarz chce wykonać.
Postaw na profilaktykę!
Kolposkopia pozwala wykryć wczesne postaci raka szyjki macicy. Badanie powinna wykonać każda kobieta. Zaletą jest to, że jest szybkie i bezbolesne, a wyniki są dostępne do razu.
Kolposkopia - najczęściej zadawane pytania
Jak przygotować się do kolposkopii?
Na kilka dni przed wykonaniem kolposkopii należy powstrzymać się od współżycia seksualnego. Nie powinno się również wykonywać irygacji pochwy oraz zakładania globulek dopochwowych. Najlepiej, aby badanie nie odbywało się w trakcie miesiączki, ale czasem zdarza się, że pacjentka ma przewlekłe plamienia lub krwawienia – wtedy trzeba je wykonać. Czasem kolposkopia pozwala wyjaśnić przyczyny nieprawidłowości, zwłaszcza jeśli są to plamienia czy krwawienia kontaktowe (na przykład po stosunku).
Jak przebiega badanie kolposkopowe?
Kolposkopia, choć może być nieprzyjemna, jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, dlatego też nie musi być wykonywana w znieczuleniu. Badanie wykonuje się w gabinecie ginekologicznym, w standardowej pozycji do badania. Lekarz zakłada wziernik dopochwowy, następnie do wziernika zbliża kolposkop i pod dużym powiększeniem mikroskopowym ogląda ujście szyjki macicy. Dokładnie też ocenia wydzielinę z dróg rodnych i usuwa ją za pomocą specjalnego płynu fizjologicznego, co umożliwia ocenę nabłonka szyjki macicy. Następnie szyjkę macicy przemywa dwoma roztworami: pierwszym z nich jest kwas octowy o 3% stężeniu, a drugim płyn Lugola. Roztwory obrazują zmiany, które przybierają inny kolor.
Ginekolog ocenia również naczynia krwionośne, których stan dostarcza wielu informacji na temat tego, czy rozwija się nowotwór szyjki macicy. Może wykonać również biopsję i pobrać wycinki do badania histopatologicznego. Jeśli pobierany był wycinek do dalszych badań, pacjentka przez kilka dni może obserwować niewielkie plamienie. Czasem przy większym krwawieniu konieczne jest założenie przez ginekologa specjalnego tamponu, który pacjentka sama sobie usunie po ok. 6 godzinach.
Ile trwa badanie i ile czeka się na wynik?
Badanie kolposkopowe trwa od kilku do kilkunastu minut. Wyniki kolposkopii bez biopsji dostępne są od razu. Jeżeli ginekolog pobierze wycinek do badania histopatologicznego, na wynik kobieta zwykle musi poczekać około dwóch do czterech tygodni.
Ile kosztuje kolposkopia?
Informacji na temat aktualnej ceny kolposkopii udzielamy telefonicznie i mailowo. Zachęcamy do kontaktu z kliniką w Poznaniu.
Czy kolposkopię wykonuje się w trakcie ciąży?
Kolposkopię można przeprowadzić na każdym etapie ciąży, ale tylko w przypadku zmian najbardziej podejrzanych. W przypadku zmian typu ASC-US lub LSIL, ze względu na niewielkie ryzyko raka szyjki macicy, kolposkopię można opóźnić do czasu urodzenia dziecka. Zwykle wykonuje się ją po zakończonym połogu, czyli 6 tygodni po porodzie.