Ciąża a zaburzenia endokrynologiczne
Hormony tarczycy odgrywają szczególną rolę w ciąży –
mogą zaburzać rozwój płodu i zwiększyć ryzyko poronienia.
Specjalizujemy się w endokrynologii ginekologicznej
i jesteśmy jedyną tego typu kliniką prywatną w Poznaniu.
Zadbaj o zdrowy
rozwój maluszka
Nawet jeśli obecnie nie chorujesz, to zaburzenia endokrynologiczne mogą pojawić się w trakcie ciąży. Groźna jest zarówno nadczynność, jak i niedoczynność, które niekorzystnie wpływają na zdrowie matki, przebieg ciąży i rozwój płodu. Od odpowiedniego stężenia hormonów tarczycy zależą m.in. prawidłowy rozwój mózgu, rozwój i dojrzewanie układu kostnego, przemiany energetyczne u dziecka. Dlatego ważne jest, abyś regularnie badała hormony w ciąży.
Prowadzenie ciąży z zaburzeniami endokrynologicznymi - najczęściej zadawane pytania
Jakie zaburzenia endokrynologiczne mają wpływ na organizm podczas ciąży?
Hormony tarczycy wpływają na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu. Szczególną rolę odgrywają w życiu płodowym. Od odpowiedniego ich stężenia zależy wiele ważnych procesów życiowych: prawidłowy rozwój i czynność mózgu oraz obwodowego układu nerwowego, przemiany energetyczne i termoregulacja, rozwój i dojrzewanie układu kostnego.
Jak interpretować wyniki testów hormonalnych?
Stężenie TSH w surowicy w prawidłowej ciąży obniża się w I trymestrze, osiągając najniższe wartości w 10. tyg. ciąży. Jest to wynik wzrostu poziomu hormonów tarczycy pod wpływem posiadającej tyreotropowe działanie gonadotropiny kosmówkowej. W kolejnych tygodniach ciąży poziom TSH ulega normalizacji. Podobnie stężenie fT4 po przejściowym wzroście w I trymestrze ulega stopniowemu obniżeniu z towarzyszącym spadkiem fT3, aż do terminu porodu.
o swoją ciążę
z MedicaNow