
USG w ciąży
USG wykonuje się wielokrotnie podczas każdej ciąży,
by ocenić rozwój płodu i wykryć ewentualne nieprawidłowości.
W MedicaNow wykonujemy badania USG 2D, 3D i 4D.
Nasi specjaliści zadbają o Twój komfort
i szczegółowo omówią wyniki badań.
Skorzystaj z
pełnej diagnostyki
obrazowej
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby USG w ciąży wykonywać trzykrotnie: w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze ciąży. W MedicaNow wykonujemy również USG dodatkowe, np. kiedy przyszła mama zauważyła u siebie niepokojące dolegliwości. Dzięki USG można ocenić anatomię płodu, budowę i lokalizację łożyska, określić ilości płynu owodniowego i przepływów w naczyniach krwionośnych.
USG w ciąży - najczęściej zadawane pytania
Ile razy podczas ciąży wykonywane jest badanie USG?
Zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego badanie USG w ciąży wykonujemy trzykrotnie: w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze ciąży. Stosowany przez nas system archiwizacji badań pozwala na jednoczesne wydawanie zainteresowanym pacjentkom dokumentacji z badań w formie cyfrowej na nośnikach DVD.
Co można stwierdzić na podstawie obrazu podczas badania USG?
Pierwsze badanie USG
Jest przeprowadzane między 7 a 8 tygodniem ciąży.
Dzięki temu badaniu stwierdzamy, czy płód zagnieździł się w jamie macicy, czyli wykluczamy ciążę pozamaciczną. Określamy także, czy ciąża jest mnoga, czy pojedyncza. Podczas pierwszego badania USG, jesteśmy w stanie określić wiek płodu, a także przewidywany termin porodu. Dodatkowo oceniamy budowę macicy, aby określić ryzyko powikłań ciąży, oraz stan kosmówki. Kosmówka około 16-18 tygodnia ciąży przekształci się w łożysko. W badaniu (drugie) USG pomiędzy 11 a 14 tygodniem wyklucza się występowanie zespołów wad genetycznych, takich jak: zespół Downa, zespół Patau, czy zespół Edwardsa. W tym badaniu mierzy się tzw. przezierność karku, obecność kości nosowej, przepływ w przewodzie żylnym oraz przepływ przez zastawkę trójdzielną. Prawidłowy wynik tego badania pozwala z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć zespoły genetyczne u dziecka, natomiast nieprawidłowy wymaga wykonania dodatkowych badań.
Drugie badanie USG
Wykonywane jest najczęściej pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży, podczas którego oceniamy położenie dziecka, ruchy dziecka, wymiary i masę dziecka jak również jego anatomię: budowę serca, dużych naczyń krwionośnych, kończyn, szyi, żołądka, nerek i pęcherza moczowego, kręgosłupa, ośrodkowego układu nerwowy. W tym badaniu ocenia się również pępowinę, łożysko i płyn owodniowy. Prawidłowy wynik tego badania pozwala z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć wady rozwojowe u dziecka, natomiast wynik nieprawidłowy wymaga wykonania dodatkowych badań.
Trzecie badanie USG
Wykonuje się w 36 tygodniu ciąży. To ostatnie badanie pozwala stwierdzić, w jakiej pozycji jest dziecko przed porodem. Oceniamy ilość płynu owodniowego, a także wielkość płodu i stan łożyska przed porodem. Te informacje będą bardzo pomocne przy porodzie.
Czy zalecane są dodatkowe badania USG podczas ciąży?
Badanie USG ciąży przeprowadza się także, kiedy kobieta uskarża się na niepokojące dolegliwości, sugerujące ciążę pozamaciczną lub zagrażające poronienie. Są to:
- silny ból brzucha,
- krwawienie z dróg rodnych.
Oprócz tego częstsze badania USG są stosowane u kobiet chorujących przewlekle, na przykład na cukrzycę. Wiąże się to z faktem, że cukrzyca zwiększa ryzyko powikłań ciąży. Tak samo postępuje się w przypadku nadciśnienia tętniczego.
Dodatkowe badanie przeprowadza się także wtedy, kiedy minie termin porodu, czyli po 40 tygodniu ciąży. Jest ono konieczne, aby stwierdzić, czy dziecko może nadal pozostać wewnątrz macicy i czy nie zagraża to jego zdrowiu.
USG ciąży
w MedicaNow