Wymaz z szyjki macicy
Pozwala zidentyfikować konkretny rodzaj bakterii,
grzybów i innych drobnoustrojów obecnych w drogach
rodnych, które mogą wywoływać m.in. stan zapalny.
W MedicaNow możesz liczyć na fachowe podejście –
zadbamy o Twój komfort podczas badania.
Zaufaj
doświadczonym
lekarzom
Badanie bakteriologiczne wydzieliny pobranej z kanału szyjki wykonujemy przed zabiegami ginekologicznymi, aby wykluczyć obecność drobnoustrojów, oraz u kobiet w ciąży w przypadku stwierdzonych objawów infekcji i zagrażającego porodu przedwczesnego. Pobranie wymazu jest szybkie i bezbolesne.
Wymaz z szyjki macicy na posiew i antybiogram - najczęściej zadawane pytania
Jaka jest istota wykonania badania bakteriologicznego?
Badanie bakteriologiczne wydzieliny pobranej z kanału szyjki, która fizjologicznie powinna być jałowa. Gdy zostanie stwierdzona w tej wydzielinie obecność drobnoustrojów, konieczna jest ich identyfikacja i ocena wrażliwości na antybiotyki. Badanie to wykonujemy u pacjentek przed zabiegami ginekologicznymi w celu wykluczenia obecności drobnoustrojów w kanale szyjki oraz u Pań w ciąży, zwłaszcza w przypadku istnienia objawów infekcji i zagrażającego porodu przedwczesnego.
Jak przygotować się do pobrania wymazu?
- Przed pobraniem materiału należy umyć dokładnie narządy moczowo-płciowe ciepłą wodą z mydłem.
- Nie należy stosować środków dezynfekcyjnych.
- Nie należy pobierać materiału podczas terapii antybiotykowej (materiał można pobrać po upływie pięciu dni od zakończenia terapii). Jeżeli materiał został jednak pobrany należy podać informację o antybiotykoterapii.
Jak przebiega wykonanie badania?
Do pobierania wymazów z szyjki macicy używa się specjalnych jałowych wymazówek zakończonych bawełnianym wacikiem, bądź też różnego rodzaju szczoteczek. Najwięcej komórek nabłonka pobierane jest przy użyciu szczoteczek typu CytoBrush.
Po założeniu wziernika, szczoteczkę wprowadza się do zewnętrznego ujścia szyjki macicy na głębokość 1-2cm i naciskając na błonę śluzową wykonuje się kilkakrotne ruchy obrotowe w celu uzyskania większej liczby komórek nabłonka.
na wizytę
w MedicaNow