
Łysienie androgenowe
Nadmierne wypadanie włosów
może mieć różne podłoże,
dlatego bardzo ważna jest diagnostyka.
W MedicaNow proponujemy pakiet badań
oraz szereg rozwiązań hamujących
i spowalniających proces łysienia.
Co to jest łysienie androgenowe?
Łysienie androgenowe to dziedziczna utrata włosów, która występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
Objawy łysienia androgenowego
Wypadanie włosów zaczyna się od cofania się linii włosów i przechodzi do łysienia na czubku głowy. Wzór łysienia może być inny dla każdej osoby, ale większość ludzi doświadcza go najpierw na czubku głowy, zanim doświadczy go na bokach lub plecach.
Przyczyny łysienia androgenowego
Najczęstszą przyczyną tego stanu jest genetyka. Może to być również spowodowane wysokim poziomem DHT w organizmie, stresem i niektórymi lekami.
Zabiegi na łysienie androgenowe
Istnieją trzy główne rodzaje leczenia łysienia androgenowego: leczenie miejscowe, leki doustne i chirurgia. Leczenie miejscowe obejmuje szampony, balsamy i odżywki, które zapobiegają dalszemu wypadaniu włosów lub stymulują nowy wzrost. Leki doustne są stosowane w celu obniżenia poziomu DHT w organizmie, a także zmniejszenia wypadania włosów. Operacja obejmuje redukcję skóry głowy lub przeszczepienie jednostki mieszkowej.
Zahamuj
utratę włosów
Łysienie androgenowe występuje u kobiet i mężczyzn. Można skutecznie zahamować wypadanie włosów i pobudzić ich odrastanie. Podstawą są tu badania u specjalisty, bo to na ich podstawie ustala się leczenie, które może być wspomagane przez zabiegi trychologiczne.
Łysienie androgenowe - najczęściej zadawane pytania
Co to jest łysienie androgenowe?
To postępująca utrata włosów zależna od androgenów. Co ważne, dotyczy kobiet i mężczyzn wszystkich ras. Łysienie androgenowe typu żeńskiego dotyczy około 42% kobiet rasy białej. Mechanizm związany jest z przemianą testosteronu (pod wpływem enzymu 5α-reduktazy) w dihydrotestosteron, który jako aktywny androgen działa na receptory androgenowe mieszka włosowego i prowadzi do jego stopniowego zaniku. Mieszki włosowe ulegają stopniowej miniaturyzacji, a rosnący włos staje się coraz cieńszy i krótszy.
Co jest przyczyną łysienia androgenowego?
Dużą rolę odgrywają tu czynniki genetyczne, a konkretnie genetyczna nadwrażliwość receptorów androgenowych. Ryzyko rozwoju łysienia zwiększa się w przypadku, kiedy chorobę stwierdzono u ojca lub dziadka ze strony matki. Do genów odpowiedzialnych za dziedziczenie i rozwój łysienia androgenowego należą geny: 5α-reduktazy, receptorów estrogenowych, chromosomu Y, czynników wzrostowych i receptorów androgenowych. W przypadku większości kobiet nie występuje zwiększone stężenie androgenów, co może wskazywać na inne mechanizmy choroby, niezależne od hormonów. Tak na przykład łysienie przed okresem przekwitania może być warunkowane genetycznie, a po menopauzie – zmniejszeniem stężenia estrogenów i zwiększeniem przewagi androgennej z jajników. Łysienie androgenowe może być też objawem chorób takich jak choroba przysadki mózgowej, PCOS, guzy jajników, guzy nadnerczy.
Jakie są objawy łysienia androgenowego?
U mężczyzn uwidacznia się recesja linii włosów na skroniach (zakola) i łysina na wierzchołku, ponadto łysienie androgenowe prowadzi do całkowitego wyłysienia. U kobiet jest to najczęściej rozlane (rozproszone) przerzedzenie na szczycie głowy (zaczyna się ok. 2-3 cm w kierunku okolic ciemienowych) z zachowaniem linii czoła; raczej nie dochodzi tu do wyłysienia.
Jak diagnozuje się łysienie typu żeńskiego?
W MedicaNow przeprowadzamy cały komplet badań laboratoryjnych zalecanych w diagnozie łysienia androgenowego jak: morfologia, stężenie glukozy we krwi na czczo, ocena gospodarki żelaza i stężenia hormonów (testosteronu, innych androgenów i białka wiążącego hormony androgenowe, prolaktyny). Badamy również hormony tarczycy i gospodarkę witaminowo-elektrolitową. Wykonujemy również trichogram i trichoskopię. W niektórych sytuacjach konieczne może być wykonanie biopsji. Niezwykle ważny jest obraz kliniczny, czyli dokładne oglądanie owłosionej skóry głowy przez naszego doświadczonego dermatologa.
Jak wygląda leczenie łysienia androgenowego?
W łysieniu androgenowym typu żeńskiego stosuje się leczenie miejscowe i ogólne. W leczeniu miejscowym najszersze zastosowanie znalazł minoksydyl dostępny w dwóch stężeniach: 2% i 5%, który stosuje się jako wcierkę do włosów; stosowany jest również prednizolon. W leczeniu ogólnym wykorzystuje się blokery receptorów androgenowych w skojarzeniu z estrogenami (spironolakton, cyproteron, finasteryd) po wykluczeniu przeciwwskazań ginekologicznych i internistycznych. Alternatywą jest chirurgiczne przeszczepienie włosów.
łysienia androgenowego
w MedicaNow -
umów się na wizytę