Zaburzenia pokwitania

Zaburzenia pokwitania

Zaburzenie pokwitania dotyczy przedwczesnego
lub opóźnionego dojrzewania płciowego.
W każdym z tych przypadków konieczna
jest konsultacja z lekarzem –
w MedicaNow mamy doświadczenie
w diagnostyce i leczeniu takich zaburzeń.

Czym są zaburzenia dojrzewania?

Przedwczesne dojrzewanie płciowe charakteryzuje się wczesnym początkiem dojrzewania płciowego z szybkim przejściem do poziomu produkcji hormonów podobnego do wieku dorosłego. Może się to zdarzyć w wieku od 8 do 12 lat u dziewcząt i od 9 do 14 lat u chłopców. Opóźnione dojrzewanie płciowe charakteryzuje się opóźnieniem początku dojrzewania płciowego z wolniejszym przejściem do poziomów produkcji hormonów zbliżonych do dorosłych.

Objawy zaburzeń dojrzewania

Najczęstsze objawy zaburzeń dojrzewania to:

  • Brak wzrostu piersi u kobiet lub brak wzrostu jąder u mężczyzn
  • Brak wzrostu włosów łonowych u kobiet lub brak powiększenia penisa u mężczyzn

Co powoduje zaburzenia dojrzewania?

Zaburzenia dojrzewania są spowodowane mutacjami genetycznymi, brakiem równowagi hormonalnej lub innymi czynnikami, które mogą zakłócić normalny proces dojrzewania. Istnieją trzy rodzaje zaburzeń dojrzewania: przedwczesne dojrzewanie, opóźnione dojrzewanie i hipogonadyzm.

Leczenie zaburzeń dojrzewania

Pierwszym krokiem w leczeniu zaburzeń dojrzewania jest zidentyfikowanie problemu poprzez konsultację z lekarzem. Lekarz przeprowadzi testy i zbada cechy fizyczne pacjenta, aby określić, jakie ma zaburzenie. Jeśli lekarz stwierdzi, że nie ma medycznej przyczyny choroby, skieruje go na leczenie do psychologa lub psychiatry.

Zadbaj o zdrowie
dziecka

Przedwczesne pokwitanie występuje przed 9. rokiem życia i może być objawem poważnej choroby, w tym nowotworów. Natomiast opóźnione dojrzewanie płciowe dotyczy osób po 13. roku życia. W przypadku chłopców zazwyczaj leczenie nie jest konieczne, a u dziewczynek zaleca się wykonać testy genetyczne, badanie hormonów tarczycy i hormonów płciowych.

Zaburzenia pokwitania - najczęściej zadawane pytania

Leczenie
zaburzenia pokwitania
w MedicaNow -
umów się na wizytę

Endokrynologia - polecane usługi

ZASZCZEP SIĘ PRZECIWKO HPV W MEDICANOW
Ustal termin swojej wizyty w MedicaNow już teraz