Zaburzenia pokwitania
Zaburzenie pokwitania dotyczy przedwczesnego
lub opóźnionego dojrzewania płciowego.
W każdym z tych przypadków konieczna
jest konsultacja z lekarzem –
w MedicaNow mamy doświadczenie
w diagnostyce i leczeniu takich zaburzeń.
Czym są zaburzenia dojrzewania?
Przedwczesne dojrzewanie płciowe charakteryzuje się wczesnym początkiem dojrzewania płciowego z szybkim przejściem do poziomu produkcji hormonów podobnego do wieku dorosłego. Może się to zdarzyć w wieku od 8 do 12 lat u dziewcząt i od 9 do 14 lat u chłopców. Opóźnione dojrzewanie płciowe charakteryzuje się opóźnieniem początku dojrzewania płciowego z wolniejszym przejściem do poziomów produkcji hormonów zbliżonych do dorosłych.
Objawy zaburzeń dojrzewania
Najczęstsze objawy zaburzeń dojrzewania to:
- Brak wzrostu piersi u kobiet lub brak wzrostu jąder u mężczyzn
- Brak wzrostu włosów łonowych u kobiet lub brak powiększenia penisa u mężczyzn
Co powoduje zaburzenia dojrzewania?
Zaburzenia dojrzewania są spowodowane mutacjami genetycznymi, brakiem równowagi hormonalnej lub innymi czynnikami, które mogą zakłócić normalny proces dojrzewania. Istnieją trzy rodzaje zaburzeń dojrzewania: przedwczesne dojrzewanie, opóźnione dojrzewanie i hipogonadyzm.
Leczenie zaburzeń dojrzewania
Pierwszym krokiem w leczeniu zaburzeń dojrzewania jest zidentyfikowanie problemu poprzez konsultację z lekarzem. Lekarz przeprowadzi testy i zbada cechy fizyczne pacjenta, aby określić, jakie ma zaburzenie. Jeśli lekarz stwierdzi, że nie ma medycznej przyczyny choroby, skieruje go na leczenie do psychologa lub psychiatry.
Zadbaj o zdrowie
dziecka
Przedwczesne pokwitanie występuje przed 9. rokiem życia i może być objawem poważnej choroby, w tym nowotworów. Natomiast opóźnione dojrzewanie płciowe dotyczy osób po 13. roku życia. W przypadku chłopców zazwyczaj leczenie nie jest konieczne, a u dziewczynek zaleca się wykonać testy genetyczne, badanie hormonów tarczycy i hormonów płciowych.
Zaburzenia pokwitania - najczęściej zadawane pytania
Co jest przyczyną przedwczesnego pokwitania?
Przedwczesne dojrzewania płciowe może wynikać z poważnej choroby (nowotwory ośrodkowego układu nerwowego, nowotwory jajników), dlatego wystąpienie objawów powinno być natychmiast zgłaszane lekarzowi.
Jakie są objawy przedwczesnego pokwitania?
Objawem przedwczesnego pokwitania jest pojawienie się drugorzędowych cech płciowych takich samych i w takiej samej kolejności jak w trakcie prawdziwego dojrzewania, z tym że występują wcześniej. Przedwczesne dojrzewanie dotyczy dziewczynek przed 8. rokiem życia i chłopców przed 9. rokiem życia.
Do objawów przedwczesnego pokwitania zalicza się:
- przedwczesny rozwój wtórnych cech płciowych jak rozwój piersi,
- pojawienie się owłosienia łonowego,
- przyspieszenie szybkości wzrastania,
- przyspieszenie dojrzewania kośćca,
- niski wzrost końcowy,
- nieprawidłowe proporcje ciała.
Co jest przyczyną opóźnionego dojrzewania?
Opóźnione pokwitanie występuje u 3% populacji. Wśród przyczyn wymienia się między innymi: konstytucjonalne opóźnione wzrostu i rozwoju (KOWR) w następtwie chorób przewlekłych oraz upośledzenie czynności hormonalnej. Konieczne jest wczesne rozpoznanie, które pozwoli wprowadzić odpowiednie leczenie stymulujące dojrzewanie.
Jakie są objawy opóźnionego dojrzewania?
Opóźnione dojrzewanie rozpoznaje się w przypadku braku cech dojrzewania po 13. roku życia. Objawami jest brak cech somatycznych i hormonalnych. Brak objawów dojrzewania u dziewczynki, a zwłaszcza brak pierwszej miesiączki przed 16. rokiem życia, jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej.
zaburzenia pokwitania
w MedicaNow -
umów się na wizytę