Leczenie stanu zapalnego sromu i pochwy
Odczuwasz dyskomfort w okolicach pochwy?
To może być zapalenie.
Nie eksperymentuj z domowymi sposobami.
Skonsultuj się z doświadczonym lekarzem,
który dobierze odpowiednie leczenie
i wyleczy infekcję skutecznie.
Co to jest zapalenie sromu i pochwy?
Zapalenie sromu i pochwy to stan, który charakteryzuje się zapaleniem sromu i pochwy.
Objawy zapalenia sromu i pochwy
Objawy zapalenia sromu i pochwy obejmują swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie okolicy. Nieleczona może prowadzić do przewlekłego bólu.
Przyczyny zapalenia sromu i pochwy
Przyczyny zapalenia sromu i pochwy są zwykle określane przez obecne objawy. Może to być infekcja lub inny rodzaj infekcji (np. bakteryjne zapalenie pochwy), operacja, która spowodowała nieprawidłowe gojenie się rany lub zmiany hormonalne, które wpłynęły na tkankę pochwy.
Leczenie zapalenia sromu i pochwy
Możliwości leczenia zapalenia sromu i pochwy obejmują antybiotyki i zabiegi chirurgiczne. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wizyty u specjalisty, skontaktuj się z naszą kliniką w Poznaniu, w celu umówienia wizyty.
Wylecz skutecznie
infekcje intymne
Stany zapalne pochwy i sromu dotyczą kobiet w każdym wieku. Przyczyny mogą być tu różne, dlatego nie ignoruj objawów i umów się na wizytę u lekarza. Lekarz dobierze odpowiednie leki i środki, a w razie nasilenia objawów przeprowadzi profesjonalne badania.
Stan zapalny sromu i pochwy – najczęściej zadawane pytania
Od czego jest stan zapalny pochwy?
Stan zapalny pochwy jest bardzo częstą dolegliwością diagnozowaną u kobiet w każdym wieku. Najczęściej dochodzi do niego w momencie zaburzenia fizjologicznej flory bakteryjnej – prawidłowy odczyn pochwy powinien być kwaśny. Ogólnie to źródła infekcji intymnej mogą być różne np. nieprawidłowa pochwowa flora bakteryjna albo czynniki zewnętrzne (w tym częste stosunki z różnymi partnerami, nieprawidłowa higiena, obcisła odzież), ale też nieodpowiednia dieta, zaburzenia równowagi hormonalnej, stosowane leki (np. antybiotykoterapia, chemioterapia i hormonoterapia), a nawet fizjologia kobiety (pochwa blisko cewki moczowej i odbytnicy).
Po czym poznać stan zapalny pochwy? Jakie mogą być objawy?
Objawy, które mogą sugerować początek stanu zapalnego, zależą od rodzaju zapalenia. Standardowo wskazywać na to może:
- swędzenie pochwy, które może się nasilać podczas snu lub kąpieli
- zaczerwienienie i obrzęk obejmujące wargi sromowe i błonę śluzową pochwy
- upławy, czyli wydzielina o różnej konsystencji, barwie i zapachu, w której mogą pojawiać się białawe grudki
- suchość pochwy, przez którą podczas stosunku może być odczuwany ból
- może pojawić się również plamienie lub krwawienie po stosunku
Jak wygląda leczenie zapalenia pochwy?
Jeżeli odczuwasz niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem. Ginekolog przeprowadzi stosowny wywiad i na podstawie objawów dopasuje odpowiednie leczenie. Jeżeli okaże się nieskuteczne, wówczas wykona stosowne badanie, np. pobierze posiewy z pochwy.
Konsultacja z lekarzem jest ważna, ponieważ stan zapalny pochwy jest leczony zależnie od przyczyny. Przy infekcji bakteryjnej stosuje się terapię antybiotykami i leki miejscowe. Jeżeli podłoże jest grzybicze, wówczas leczenie obejmuje tabletki dopochwowe, globulki, kremu, żele i leki doustne. W leczeniu stanu zapalnego wywołanego rzęsistkiem stosuje się chemioterapeutyki, a w przypadku zapalenia zanikowego pochwy wdraża się terapię hormonalną miejscową lub/i ogólnoustrojową.
na leczenie
zapalenia pochwy
i sromu
w MedicaNow