USG ginekologiczne jest wykonywane drogą przezpochwową (u kobiet aktywnych seksualnie) i drogą przezodbytniczą (u kobiet przed rozpoczęciem aktywności seksualnej). Badanie to jest kluczowym elementem wizyty ginekologicznej. Pozwala na ocenę położenia, wielkości i struktury macicy, wykluczenie nieprawidłowości takich jak mięśniaki macicy, polipy i przerosty błony śluzowej macicy (endometrium).

W USG ginekologicznym ocenia się również wielkość i strukturę jajników. To badanie pozwala ocenę funkcji jajników (ocena jajeczkowania), na rozpoznanie bądź wykluczenie zmian patologicznych zlokalizowanych w obrębie jajników (guzy, torbiele) oraz stwierdzenie zmian typowych dla niektórych zaburzeń hormonalnych (zespół policystycznych jajników).

Uwaga:

Warunkiem do zbadania narządu rodnego przez powłoki brzuszne, jest możliwie maksymalne wypełnienie pęcherza, tak aby gazy w końcowym odcinku jelit, nie uniemożliwiły dostępu fali ultradźwiękowej do tych struktur. W tym celu należy ponad godzinę przed wyznaczonym terminem badania wypić 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów i nie oddawać moczu.
Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badan – dotyczących tego problemu.
W wyjątkowych przypadkach można odstąpić od tej zalecanej procedury, ale wówczas należy ustalić z lekarzem indywidualne warunki przygotowania.